MojElektromobil

Mercedes-Benz pred pár dňami odhalil nové elektromobily, ktoré sa dostanú do predaja v najbližších rokoch. Okrem už známych modelov však pracujú aj na novom špeciálnom koncepte Vision EQXX s cieľom dosiahnuť elektrický dojazd až 1200 kilometrov.

Dojazd elektromobilov sa postupne stáva stále menším problémom aj pre tých najnáročnejších. Samozrejme, pre mnohých môže byť najväčšou prekážkou stále cena, no to by sme zbytočne odbočovali od témy. V dobe, keď je už teraz možné kúpiť elektromobil s dojazdom cez 600 kilometrov čísla hovoria jasne. Navyše, už budúci rok očakávame príchod Lucid Air a Tesla Model S Plaid s dojazdom cez 800 kilometrov. Mercedes-Benz si v tejto ťažkej konkurencii nastavil nový cieľ, a to priniesť elektromobil s dojazdom až 1200 kilometrov.

Na úroveň spaľovacích áut

Je bežné, že vozidlá na benzín či naftu zvládnu prejsť na jednu nádrž cez tisíc kilometrov. To je teda jeden z najväčších argumentov majiteľov týchto vozidiel, prečo ísť stále cestou tradičného paliva. Mercedes-Benz taktiež pracuje na modeli EQS, ktorý by mal ponúknuť dojazd cez 700 kilometrov. To je teda o niečo menej ako najnovšie verzie Model S a novinka Lucid Air. Každopádne, Mercedes-Benz chce ísť ešte ďalej a už teraz hovorí o cieľovom dojazde 1200 kilometrov.

Automobilka v oznámení tvrdí, že auto by malo prejsť na jedno nabitie vzdialenosť z Pekingu čo Šanghaja na jedno nabitie. To je trasa dlhá 1214 kilometrov podľa Google Maps. Ak by takúto vzdialenosť dokázalo absolvovať pri diaľničnej rýchlosti, bol by to určite veľmi výrazný skok vpred. V horizonte troch až piatich rokov zároveň môže ísť o dosiahnuteľný cieľ. V kombinácií s rýchlym nabíjaním atakujúcim maximálnu kapacitu súčasných nabíjacích staníc by bolo nabíjanie otázkou iba pár minút.

Náš pohľad – ako dlho by trvalo nabíjanie?

Čisto teoreticky, ak by bolo vozidlo vybavené batériou s kapacitou 200 kWh s priemernou spotrebou 16 kWh / 100 km, dojazd by bol na úrovni 1250 kilometrov. Keby vozidlo podporovalo maximálny výkon nabíjania niektorých už v súčasnosti postavených nabíjacích staníc, teda 350 kW, nabíjanie z 20 na 80 % by trvalo iba 20 minút. Za tento čas by sa dobilo až 750 kilometrov elektrického dojazdu.

13. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+