MojElektromobil

Môže sa zdať, že Mercedes-Benz sa do elektrifikácie vozidiel púšťa len pomaly. Aktuálny a stále jediný elektromobil Mercedes-Benz EQC prišiel do predaja ešte minulý rok a tento rok sa zameriavajú skôr na ponuku plug-in hybridov. Na ďalšie elektromobily si tak budeme musieť počkať do budúceho roka. Teraz nám ale automobilka priblížila ich plán na ďalšie roky a predstavili nové čisto elektrické modely.

Štyri pripravované modely

Po miernom zdržaní sa budúci rok môžeme tešiť na nový Mercedes-Benz EQA z kategórie kompaktnejších SUV a následne aj luxusný Mercedes-Benz EQS. Tieto vozidlá ale nie sú jediné, na ktorých automobilka momentálne pracuje: „Zamaskované prototypy sa testujú naznačujú kľúčové dizajnové funkcie, ktoré sú revolučné pre luxusný segment,“ informuje Mercedes-Benz.

Zatiaľ si teda budeme musieť vystačiť iba s našimi predstavami, keďže plné odhalenie je ešte otázkou mesiacov: „Každopádne, ďalšie detaily progresívneho dizajnu modelov Mercedes-Benz EQS SUV, EQE a EQE SUV, ktoré sú kľúčové pre úspech elektrických vozidiel zostávajú pre verejnosť tajomstvom.“ Práve táto trojica tak bude ďalším zásadným bodom na ceste za elektrifikáciou nových áut značky Mercedes-Benz.

Dve elektrické platformy

Všetky aktuálne odhalené či už známe modely, ktoré sa ešte len dostanú na trh, s výnimkou EQA, budú postavené na novej elektrickej platforme. Dostala jednoduchý názov Electric Vehicle Architecture (EVA), teda elektrická architektúra vozidiel a určená je skôr pre väčšie vozidlá. Modelu EQS, ktorý sa do predaja dostane už budúci rok, zabezpečí dojazd až 700 kilometrov podľa WLTP. Zvyšná trojica áut EQE, EQE SUV a EQS SUV zatiaľ zostáva bez ďalších detailov. K zákazníkom sa dostane najskôr v roku 2022. Druhá elektrická platforma s názvom Mercedes-Benz Modular Architecture prinesie prvé vozidlá už v roku 2025.

Mercedes-Benz Modular Architecture bev

Ako je už z názvu jasné, pôjde o modulárny systém, ktorý by mohol byť určený pre väčšiu skupinu áut. Firma hovorí skôr o kompaktoch či vozidlách v strednej veľkosti. Nakoľko je vzdialená od nás až celých päť rokov, bude zaujímavé sledovať, čo v tomto smere Mercedes-Benz plánuje. Za tento čas ale môžeme očakávať už výrazný pokrok a rozšírenie elektrických vozidiel. Dobré výsledky môže priniesť aj nový technologický program Vision EQXX. Jeho cieľom je priniesť „úžasnú spotrebu a dojazd“, čo si ale pod tým máme predstaviť je samozrejme otázne.

Mercedes-Benz potvrdil aj elektrifikáciu rady AMG, Maybach a G, aj keď nevieme, či pôjde iba o plug-in hybridné verzie alebo plne elektrické. Zároveň spustili program na vývoj nového operačného systému MB.OS, ktorý chcú vydať v roku 2024.

7. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+