MojElektromobil

Pred časom sme vás informovali, že druhý elektromobil od spoločnosti Xiaomi má byť práve SUV. Jeho najväčším rivalom má byť Tesla Model Y. Teraz sa na internete objavili špionážne zábery, o ktorých sa predpokladá, že zachytávajú práve toto vozidlo. Informáciu priniesol portál cnevpost.

Je to elektrické SUV od Xiaomi?

Lokálne motoristické médiá publikovali niekoľko špionážnych záberov. Majú podozrenie, že ide po sedane SU7 má byť práve elektro auto na fotografiách druhým modelom Xiaomi. SUV má na streche LiDAR a očakáva sa, že riešenie autonómnej jazdy bude rovnaké ako v modeli Xiaomi SU7. Ten na diaľniciach a v mestských oblastiach disponuje funkciou Navigate on Pilot.

elektromobil suv xiaomi
Maskované elektrické SUV | Zdroj: cnevpost

Predchádzajúce fámy naznačovali, že SUV spoločnosti Xiaomi s interným kódovým označením MX11 by sa malo dostať na trh v roku 2025. Ide o logický krok z pohľadu dopytu. Väčšie a ťažšie SUV si naďalej získavajú popularitu na trhoch v takmer všetkých krajinách. V roku 2022 celosvetový predaj vozidiel SUV prvýkrát predbehol predaj bežných automobilov a dosiahol 51 % celkového predaja. Na Slovenskom trhu dosiahli za minulý rok podiel na trhu viac než 52 %.

Mohlo by vás zaujímať:

elektricke suv xiaomi
Pohľad zozadu na maskované SUV | Zdroj: cnevpost

Hoci sedan SU7 získal pozitívnu odozvu trhu, je to predsa len prvý model Xiaomi a má určité nedostatky, ktoré budú odstránené v nasledujúcom modeli SUV, citoval pre čínske médiá zdroj blízky automobilke. Nedávno sme totiž informovali o problémoch, ktoré trápili prvé produkčné kusy Xiaomi SU7. Problémy sa týkali napríklad bŕzd, elektroniky, zlícovania vonkajších panelov či nekvalitného čalúnenia. Zostáva len dúfať, že výrobca tieto chyby postupne odstraňuje.

Tretí model na obzore

Chystaný tretí model Xiaomi (po sedane a SUV strednej triedy) naopak menšie a cenovo dostupné vozidlo. Presné detaily však zatiaľ nepoznáme.

lidar xiaomi suv
Na streche je zreteľný výstupok | Zdroj: cnevpost

Čínskemu technologickému obrovi Xiaomi sa častokrát vyčíta dizajn sedanu SU7, ktorý do značnej miery pripomína Porsche Taycan. Uvidíme ako sa popasuje s úlohou postaviť SUV, pretože už z bočného profilu značne pripomína Porsche Cayenne súčasnej generácie, ktoré sme na jar testovali.

Aktuálne však automobilka už plne testuje novú generáciu Porsche Cayenne, ktorá má byť plne elektrická. Jej výroba už údajne bola spustená vo výrobnom závode v Bratislave, kde sa už vyrábajú prvé kusy chystanej novinky po boku súčasnej generácie.

Porsche Cayenne E-Hybrid kolesa
Porsche Cayenne E-Hybrid

Zaujímavé SUV podobných rozmerov predstavil aj Smart, ktorý už niekoľko rokov vyrába čínsky koncern Geely. Automobilka už neponúka len malé mestské autíčka, ale pláva aj do hlbších vôd.

Náš tip
Test dojazdu elektromobilov zo 100 % baterky až na nulu. Kto sa najviac priblížil deklarovanému dojazdu?
21. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+