MojElektromobil

Mnoho ľudí má z elektromobility obavy. Medzi najčastejšie patrí to, že niekde zostanú stáť bez energie. Položme si teda otázku. Stalo sa vám niečo podobné so spaľovacím vozidlom? Elektromobily vedia veľmi dobre predpovedať aktuálny dojazd a ak je nedostatočný, upozornia vás na to. Niektoré dokonca automaticky vyhľadajú najbližšie nabíjacie stanice, kuk ktorým vás odnavigujú.

Využiteľný tam, kde nie je infraštruktúra

Pravdou je, že majiteľom elektromobilov naozaj len tak z ničoho nič nedochádza energia v batérii a stojace elektrické auto na diaľnici pravdepodobne nemá problém s vybitou batériou, ale dôvod je iný. Áno, môže sa to stať, no takéto prípady sú mimoriadne vzácne. V tomto prípade by mohol pomôcť tento nový kamión. Informáciu priniesol portál Electrek.

Mohlo by vás zaujímať:

Ide o vozidlo s integrovaným akumulátorom, ktoré dokáže nabíjať elektromobil kdekoľvek, kam sa dostane. Tento systém je však skôr určený pre kamióny. Má umožniť ich nabíjanie na miestach, kde nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra, čím posilní elektrifikáciu nákladnej dopravy, skôr možno tej mestskej. To ale neznamená, že nie je možné využiť ho pre nabíjanie osobných elektromobilov.

Nachádza sa v ňom generátor elektrickej energie poháňaný “obnoviteľným propánom” a vozidlo dokáže nabíjať výkonom 120 kW. Samotný kamión má výkon 260 koní, no čo je zaujímavejšie, integrovaný akumulátor ponúka kapacitu 240 kWh. Zdroj síce veľa informácií neuvádza, no predpokladáme, že ho je možné bežne nabíjať zo siete a sám sa dokáže dobíjať aj na cestách za pomoci spomínaného generátora. Táto batéria slúži aj na pohon samotného kamióna a má ponúknuť dojazd približne 370 kilometrov.

Poistenie dojazdu či pojazdná nabíjacia stanica

Svoje vlastné riešenie ako bojovať proti obave z dojazdu, ale aj ako riešiť možné krízové situácie v roku 2023 predstavil prevádzkovateľ ZSE Drive. Služba sa nazýva Poistenie dojazdu a rieši práve situácie, kedy nie ste schopní dôjsť na nabíjaciu stanicu. Prípadne tam aj dôjdete, no stanica je mimo prevádzky.

Poistenie už automaticky zahŕňajú programy Partner a Flat. Využiť tak môže službu odťahu, napríklad ak sa vám automobil vybije a nemáte nablízku funkčnú nabíjaciu stanicu. Odťahová služba Europ Assistance 24/7 vaše auto naloží a následne podľa vašej preferencie vás odtiahne k najbližšej ZSE nabíjacej stanici alebo rovno k vám domov.

Zaujímavý bol aj projekt NIMBEE, čo je mobilná nabíjacia jednotka. Mobilná nabíjacia jednotka je presne o tom, čo naznačuje jej názov. So svojim elektromobilom nemusíte ísť k nabíjacej stanici, tá príde priamo za vami. Myšlienka jednak zvyšuje pohodlie majiteľa elektromobilu, no čo je dôležitejšie, veľmi efektívne dokáže eliminovať hlavné problémy spojené s e-mobilitou.

Jedným z praktických využití je možnosť vytvorenia akejsi “záchranky pre elektromobil”. Tým, že NIMBEE môže prísť rovno na miesto, kde je elektromobil odstavený, by sa uľahčilo aj riešenie kritických situácií.

NIMBEE

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Vyhrajte Ford Mustang Mach-e na víkend!
13. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+