MojElektromobil

Rebríček elektromobilov s najväčším dojazdom podľa hodnotenia americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) má nového kráľa. Lucid Air Dream Edition Range všetkým poriadne vytrel zrak.

Stal sa vôbec prvým elektromobilom s dojazdom presahujúcim 500 míľovú hranicu (804 km). Luxusný elektrický športový sedan z produkcie automobilky Lucid Motors v hodnotení EPA nakoniec dosiahol až 520 míľový dojazd (836 km) a zaslúžene sa dostal na prvú pozíciu. 

Pre porovnanie, Tesla Model S Long Range, elektromobil Tesla s najväčším dojazdom, bol prekonaný o viac než 100 míľ. V hodnotení dojazdu podľa EPA dosiahol len 405 míľ (652 km) a bol doterajším rekordérom. 

Cenový rozdiel

Treba však povedať, že medzi dvojicou elektromobilov dochádza k priepastnému rozdielu v cene. Tesla Model S Long Range sa predáva za 89 990 dolárov, zatiaľ čo v prípade Lucid Air Dream Edition Range cena dosahuje až 169 000 dolárov. 

Na druhej strane, ak by sme z ponuky Tesly vybrali cenovo vhodnejšieho súpera, Model S Plaid za cenu začínajúcu na 129 000 dolároch, situácia by sa paradoxne zhoršila. Hoci z pohľadu ostatných parametrov môže ísť o vhodnejšie porovnanie, dojazd dosahuje len 396 míľ. Opäť na základe hodnotenia EPA.

Statnejším súperom pre modely Lucid Air by mohol byť Mercedes-Benz EQS s dojazdom až 780 km. Jeho cena začína na 140 000 € a taktiež ide o poriadne luxusný elektromobil. Presnejšie porovnania však zatiaľ nie je možné vykonať, nakoľko EQS ešte neprešiel testovaním EPA.

Zdroj: Lucid Motors

Na rekord sa chystali už od samého začiatku

Automobilka Lucid Motors  sa počas príprav modelu Lucid Air netajila tým, že si zuby brúsi na dosiahnutie rekordného dojazdu. Už pred rokom prišli prvé informácie o prekonaní 500 míľovej hranice, ktorú teraz oficiálne potvrdzuje aj EPA. 

Lucid Motors úspech pripisuje “svojim prevratným technológiám a dôslednému zamerianiu sa na účinnosť, nie jednoduchému použitiu predimenzovanej batérie”. V skutočnosti svoju rolu určite zohrala aj batéria, ktorá má v prípade Lucid Air Dream Edition Range až 113 kWh.

Elektrické limuzíny Lucid Air sa majú dostať aj do Európy. Konkrétne by k tomu malo dôjsť v druhej polovici roka 2022.

Zdroj: Lucid Motors
Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Ako je to s dojazdom elektromobilov?


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+