MojElektromobil

Batéria, ktorú má nová Tesla Model S Plaid, má menšiu kapacitu ako predchádzajúca Performance verzia. Napriek tomu má vyšší dojazd, lepšiu aerodynamiku aj celkovú efektívnosť.

Menšia batéria pre Tesla Model S Plaid

Automobilka Tesla pred pár dňami odovzdala prvých 25 kusov vylepšenej Tesly Model S vo verzii Plaid. Ohúrila zrýchlením na úrovní rovné dve sekundy a výrazne vylepšenou pohonnou sústavou a interiérom. Model S ponovom poháňajú tri elektromotory, no jej batéria má nižšiu kapacitu ako v predfaceliftovej verzii.

Na odovzdávacej akcii pred pár dňami Tesla opisovala detaily vylepšených elektromotorov, no nespomenula veľa o batérii. Články majú rovnaké rozmery a chémiu ako predtým, teda 18650 s chémiou lítium-NCA (nikel, kobalt a hliník). Nový pack má však iné usporiadanie článkov ako predtým a ďalšie vylepšenia.

Tesla mierne zvýšila napätie batérií (zo 400 V na 450 V), čo je potvrdené v používateľskej príručke. Batériu by majiteľ nemal vystavovať teplotám nižším ako -30° C a tiež vyšším ako 65° C na viac ako 24 hodín. Vyššia je efektívnosť celého pohonu, je tu lepšia chladiaca kvapalina, nižší koeficient odporu vzduchu (0,208) a ľahšia batéria, vďaka čomu má model vyšší dojazd aj napriek nižšej kapacite.

Achillova päta Modelu S

Tesla pre portál MotorTrend, ktorý vykonal jeden z prvých novinárskych testov novej Plaid verzie, potvrdila nižsiu kapacitu ako predtým. Nepotvrdila presné čislo, no odhady sú na úrovni rovných 100 kWh namiesto 104 kWh: “Batéria bola vždy Achilova päta Performance verzie Modelu S, takže sme ju výrazne vylepšili, aby plne využila nový 3-motorový pohonný systém. Je o niečo menšia ako predtým (100 kWh verzus 104 kWh v odchádzajúcej verzii Model S Performance).

S menšou batériou má nový Model S Long Range dojazd na úrovni 652 km (WLTP) a verzia Plaid 638 km. V plánoch automobilky bolo vyrábať aj verziu Plaid+, ktorá mala dostať úplne nové batériové články a automobilka sľubovala dojazd vyše 800 km. Verzia Plaid+ však bola z neznámych príčin zrušená tesne pred odovzdávaciou akciou.

Väčšie batérie len pre väčšie modely

Firma už v minulosti naznačila, že nebude výrazne zvyšovať kapacitu batérie Modelu S. Bude už pracovať len na jeho efektívnosti. Dojazd na úrovni 600 km je vraj dostatočne vysoký a nikto väčšiu vzdialenosť bez prestávky nejazdí. Väčšiu batériu dostanú len väčšie modely, ako sú Cybertruck (odhad 180 kWh) a ťahač Tesla Semi (odhad 500 kWh).

Konkurenia Modelu S pritom ponúka batérie s väčšou kapacitou a sľubujú aj vyšší dojazd. Nový Mercedes-Benz EQS ponúkne podľa samotnej automobilky dojazd až 770 km (WLTP) so 108 kWh batériou a americký luxusný sedan Lucid Air ponúkne dojazd nad 800 km, a to s batériou o kapacite 113 kWh.

 

19. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+