MojElektromobil

Luxusný elektromobil Lucid Air dostane jedinečný audio systém Dolby Atmos. Ten zahŕňa 21 reproduktorov a okrem vynikajúcej hudby ho auto využije aj na zlepšenie bezpečnosti.

Jedinečný audio systém Lucid Air

Spolupráca firmy Dolby a kalifornského výrobcu elektromobilov Lucid vyústila do vôbec prvého použitia audio systému Dolby Atmos v automobile. Poskytuje takzvaný surreálny zvuk s 21 rovnomerne rozmiestnenými reproduktormi, píše Lucid v tlačovej správe. Zvukové vlny tohto systému neprúdia len zo strany na stranu a vpred-vzad, ale dokonca aj od podlahy k stropu a naopak.

Lucid a Dolby spolupracovali ešte s nahrávacím štúdiom Capitol Records Studio C, kde prispôsobili systém unikátnemu interiéru elektromobilu Lucid. Systém Dolby Atmos môžeme poznať z kín. Manažér firmy Dolby Tim Pride vo videu nižšie vysvetľuje, že automobilový sektor je pre Dolby Atmos novinkou, no ide prirodzené rozšírenie použitia tohto pohlcujúceho zvukového systému.

Bezpečnostné prvky audio systému

Audio systém Lucid Air – Dolby Atmos Surreal Sound – poskytne aj zvukovú signalizáciu pre lepšiu bezpečnosť. Pôjde o rôzne výstražné alebo upozorňujúce signály. Keď si napríklad vodič nezapne bezpečnostný pás, systém ho na to upozorní len z reproduktora, ktorý je umiestnený čo najbližšie k tomuto pásu.

Ďalšie využitie je napríklad v smerovkách, kedy systém vydá zvuk len zo smeru, ktorý si vodič vyžiada stlačením páčky. Pri zapnutej navigácii vám vozidlo pokojne do konkrétneho ucha povie napríklad to, kam máte odbočiť.

Lucid Air sa začne zákazníkom dodávať na území Spojených štátov v druhej polovici tohto roka. Vyrábať ho bude vo fabrike AMP-1 v štáte Arizona. Ako nedávno potvrdila automobilka, do Európy model dorazí na konci roka 2022. Oficiálne sa dá predobjednať na niekoľkých európskych trhoch, na Slovensku zatiaľ nie.

Lucid Air interiér (Zdroj: Lucid Motors)
Najvyššia verzia Lucid Air ponúkne pasažierom na komfort 1. triedy lietadle (Zdroj: Lucid Motors)

Lucid Air prvýkrát bez maskovania

Pred pár dňami sa výkonný riaditeľ firmy, Peter Rawlinson, vybral elektrický sedan otestovať na verejné komunikácie. Išlo o prvú jazdu Lucid Air bez maskovania a o test jazdných vlastností a dynamiky. Rawlinson pokojným hlasom vychvaľuje vynikajúcu stabilitu auta na ceste, odhlučnenie vozidla aj vo vyššej rýchlosti, alebo podvozok a prejazd cez nerovnosti.

Lucid Air podľa všetkého nebude priamym konkurentom Tesly Model S, ku ktorej ho mnohí prirovnávajú. Sám šéf automobilky vysvetlil, že cieľoví zákazníci sú skôr súčasní majitelia luxusných vozidiel ako Mercedes Triedy S alebo BMW rady 7. Pozrite si video Lucid Air na cestách Kalifornie:


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+