MojElektromobil

Na luxusný americký elektromobil sa teší množstvo fanúšikov aj v Európe. Na starý kontinent sa začne dodávať približne o rok. Pozrite sa priamo do fabriky Lucid Motors v Arizone, kde aktuálne prebieha výroba sedanu Lucid Air.

Výroba Lucid Motors

Výrobný areál automobilového startupu Lucid Motors sa nachádza v meste Casa Grande v americkom štáte Arizona. Na ploche približne 240 hektárov. Vo fabrike Lucid AMP-1 (Advanced Manufacturing Plant – pokročilá výrobná fabrika) bude prebiehať výroba a montáž elektromobilov Lucid Air.

Fabrika AMP-1 v Arizone je špeciálna tým, že ide o prvú fabriku v USA navrhnutú a postavenú výhradne pre výrobu elektrických vozidiel. Väčšina startupov, ktoré vyvíjajú elektromobily, kupujú starú fabriku a transformujú ju na výrobu elektických vozidiel. Tak to urobila aj Tesla vo Fremonte, keď pred rokmi kúpila prázdny areál Toyoty/General Motors a zariadila si ju.

“Plánovanie výroby sme zariadili tak, že keď pridáme nové modely do našej ponuky, budeme vždy schopní držať krok s rastúcim dopytom”, povedal viceprezident pre výrobu Lucid Motors Peter Hochholdinger.

Na dronových záberoch je vidieť, že v areáli fabriky je priestor na výstavbu ďalších budov. Prvá fáza výstavby sa ukončila v novembri 2020 a začala sa výroba sedanu Air s možnou ročnou výrobnou kapacitou 34 000 kusov ročne. Tá sa má v budúcnosti zvýšiť na 90 000 ks/rok. Z výrobnej linky môže zísť jedno vozidlo každých 10 minút.

Lucid vyrába pohonné jednotky mimo fabriky AMP-1. Konkrétne o 6 míľ ďalej, vyrába tu zariadenie Wunderbox, batériové packy, invertory a motory. Následne sa tieto kľúčové komponenty presunú budovy AMP-1.

Šancu detailne nahliadnuť do fabriky Lucid Motors dostala televízia CNBC:

V plánoch sú ďalšie modely

Lucid Motors už pripravuje aj ďalšie modely. Najbližšie bude vyrábať elektrické SUV, zatiaľ známe pod pracovným názvom Project Gravity. Ten sa bude vyrábať v priestoroch druhej fázy výstavby areálu AMP-1 v roku 2023. Firma už pripravuje výstavbu týchto priestorov.

Ďalšie modely startupu ešte nepoznáme, no budú sa vyrábať po dokončení tretej fázy výstavby tohto areálu, s budúcou možnou výrobnou kapacitou 400 000 elektromobilov ročne.

Nedávno sme vás informovali, že Lucid plánuje vozidlá dodávať zákazníkom túto jar. Pôjde zatiaľ o amerických zákazníkov. Na európske trhy dorazí Lucid Air podľa automobilky v polovici budúceho roka (2022). Oficiálne si môžu model rezervovať záujemcovia v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku, Islande, Monaku, Holandsku, Nórsku, Španielsku, Švédsku a Švajčiarsku.

Elektrické SUV Lucid Motors - Project Gravity (Foto: Lucid Motors)
Pripravované elektrické SUV Lucid Motors – Project Gravity (Foto: Lucid Motors)

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

19. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+