MojElektromobil

Britská automobilová firma Lotus sa chce stať výrazným hráčom v segmente elektromobility. Určité skúsenosti v tejto oblasti už má. V roku 2019 predstavila svoj projekt Lotus Evija a podľa aktuálnych plánov na najbližšie roky počíta so štvoricou ďalších elektrických vozidiel.

Jeden kúsok z avizovanej štvorice poznáme už aj dnes. Ide o plne elektrické SUV s názvom Lotus Eletre, ktoré sa svojej prvotnej premiéry dočkalo v závere marca 2022 a oficiálne odhalenie detailov nasledovalo koncom októbra.

V budúcom roku by malo nasledovať štvordverové kupé a dvojica bližšie nešpecifikovaných elektromobilov z dielne značky Lotus pribudne do roku 2026. Poďme sa pozrieť na to, čo má ponúknuť prvé SUV značky, model Lotus Eletre.

Foto: Lotus Car

Lotus Eletre

V základe ide o športové SUV s pohonom obidvoch náprav a vysokým výkonom až 450 kW (600 koní), ktoré sa chce postaviť konkurencii zastúpenej z modelov Tesla Model X, Audi e-tron, BMW iX či dokonca Ford Mustang Mach-E GT.

Okrem základu bude v ponuke aj vyššia verzia s výkonom až 675 kW a krútiacim momentom 985 Nm. Z nuly na stovku sa výkonnejší model rozbehne za 2,95 sekundy, maximálna rýchlosť sa zastaví na 258 km/h, respektíve 265 km/h.

Foto: Lotus Car

Spomína sa osadenie batérie s kapacitou 112 kWh, ktorá má poskytovať dostatok energie na prejdenie 600 kilometrov, podľa metodiky WLTP. K dosiahnutiu tejto hodnoty bude pomáhať aj celkové prevedenie zamerané nielen na agresívny vzhľad, ale aj na vysokú aerodynamiku.

Optimalizácia vo všetkých možných smeroch je pre dosiahnutie príjemného dojazdu priam nutnosťou. Eletre je totiž poriadne rozmerným SUV – 5103 x 2231 x 1630 mm (d/š/v) a rázvor 3019 mm.

SUV je vybavené 800-voltovou nabíjacou architektúrou, čo v praxi znamená, že podporované by malo byť rýchle nabíjanie do výkonu 350 kW. Na vhodnej nabíjacej stanici sa to v praxi malo pretaviť do 400 kilometrového dojazdu po 20 minútach nabíjania – 10% na 80% za 20 minút. Okrem toho bude možné využívať aj pomalšie AC nabíjanie s výkonom do 22 kW.

Foto: Lotus Car

Eletre do vienka dostane najmodernejšie technológie, vrátane podpory pre takzvané OTA aktualizácie, bezdrôtové nabíjanie smartfónov, 5G mobilné siete či systém LIDARov pre možnosti autonómnej jazdy. Pre trhy, kde to umožňuje legislatívna úprava bude v ponuke možnosť siahnuť po konfigurácii s digitálnymi spätnými zrkadlami.

Elektromobil má operačný systém Hyper OS, ktorý pre vykresľovanie 3D obsahu využíva herný engine Unreal Engine. O dostatok výpočtového výkonu sa stará dvojica čipov Qualcomm 8155.

Ceny a dostupnosť

Do predaja sa má dostať v roku 2023, pričom predajná cena v Európe začína tesne pod hranicou 100 000 €. Základná verzia Lotus Eletre štartuje na cene 95 990 €, stredný model Lotus Eletre S sa predáva od 120 990 € a najvyššia verzia Lotus Eletre R je už poriadne vysoko – 150 990 €.

Spomínané ceny sú platné pre Nemecko, kde sú jednoducho najnižšie v rámci európskych krajín. Lotus Eletre sa predáva v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Švédsku, ako aj vo Švajčiarsku.

8. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+