MojElektromobil

Kórejský LG Chem prednedávnom začal vyrábať batériové články aj pre Teslu. Americkej automobilke rýchlo rastie dopyt na čínskom trhu a preto LG Chem zvyšuje výrobu o viac ako 100%.

Do elektromobilov Tesla dlhé roky dodával batériové články výhradne japonský Panasonic. Po silnom náraste dopytu a po overení technológie sa Tesla rozhodla v Číne využiť aj produkty LG Chem, ktorá v meste Nanjing vyrába LFP (železofosfátové) batériové články pre elektromobilly. Tie neobsahujú kobalt ani nikel.

Zvýšená produkcia

Agentúra Reuters oznamuje, že tento kórejský výrobca plánuje viac ako zdvojnásobiť výrobnú kapacitu v Číne. Zdroje Reuters hovoria o zvýšení výrobnej kapacity pre amerického výrobcu elektromobilov Tesla, ktorý zároveň zvyšuje výrobu na najväčšom automobilovom trhu sveta. V Číne vyrábajú Model 3 a aktuálne začínajú so sériovou výrobou crossoveru Model Y.

Portál Electrek píše, že LG Chem do čínskej fabriky investuje 500 mil. dolárov v budúcom roku, aby pokryla dopyt Tesly po týchto batériách. Ide o valčekové články typy 2170 pre Model 3 a Model Y, firma má vyrobiť celkovo 8 GWh týchto článkov. Okrem Číny plánuje LG Chem podporiť aj výrobu doma v Kórei. Tým zabezpečí dodávky batérií pre Teslu v Berlíne a v Kalifornii a tiež dodávky pre e-vozidlá od Audi, General Motors, Hyundai, a ďalšie.

Fabrika na výrobu elektromobilov TeslaGiga Šanghaj (Foto: Reuters)
Fabrika na výrobu elektromobilov TeslaGiga Šanghaj (Foto: Reuters)

Tesla vyvíja aj vlastné batérie

Tesla pred pár mesiacmi oznámila vývoj vlastných batériových článkov. Batérie Tesla 4680 majú väčší objem, energetickú hustotu a teda poskytnú väčší dojazd. Tesla však pracuje na kontrole celého dodávateľského reťazca výroby batérií. Kúpila spoločnosti, ktoré ťažia a spracovávajú lítium a ďalšie suroviny a tiež vyvíja rýchlejší a masívnejší výrobný proces.

Batérie Tesla 4680 uvidíme vo vozidlách Cybertruck a Tesla Semi, no ešte potrvá nejakú dobu, kým ich automobilka začne vo veľkom vyrábať. Preto sa dnes spolieha na dodávateľov.

7. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+