MojElektromobil

Hyundai Mobis predstavil systém, ktorý dokáže automaticky upraviť svetlú výšku elektrického vozidla až o 6 centimetrov. Podľa dostupných informácií funguje podobne ako nastavenie prémiového vzduchového podvozku u bežných vozidiel. Najväčšou pridanou hodnotou okrem predĺženia dojazdu a ochrany batérie je aj cenová dostupnosť a jeho univerzálne využitie.

Systém s názvom Electronic Leveling Control (ELC) bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Hyundai Motor Company na ochranu batérií elektromobilov, zvýšenie dojazdu a uľahčenie nastupovania a vystupovania z vozidiel prispôsobením ich svetlej výšky.

ELC poháňa hydraulické čerpadlo

Podľa oficiálnej tlačovej správy používa nový systém ELC elektrické hydraulické čerpadlo. To ovláda výšku vozidla s využitím nastavenia všetkých štyroch kolies, pričom senzory zisťujú zmeny výšky vozidla aj počas jazdy. Po analýze rýchlosti jazdy a celkovej hmotnosti vozidla systém automaticky riadi jeho svetlú výšku, pričom tiež môže umožniť vodičovi manuálne zvoliť úroveň výšky podľa potreby.

Zvýšenie dojazdu a zlepšenie jazdných vlastností

Podľa zástupcov spoločnosti Hyundai, má kontrola výšky vozidla viacero výhod. Najmä v prípade elektrických batériových vozidiel sú väčšinou vysokonapäťové batérie umiestnené na podlahe. Zdvihnutie vozidla ich tak lepšie ochráni pred zlým povrchom vozovky. Zároveň môže viesť k zvýšeniu samotného dojazdu znížením svetlej výšky vozidla, čím sa zlepší samozrejme aj jeho aerodynamika. Zníženie svetlej výšky by tiež znížilo aj ťažisko vozidla, čo vedie okrem spomínaných výhod aj k zlepšeniu jazdných vlastností elektromobilu.

Hyundai KONA Electric | Zdroj: Hyundai

Navyše, pri použití ELC na osobných vozidlách je možné zvýšiť pohodlie pri nastupovaní/vystupovaní automatickým spustením vozidla, keď sa otvoria jedny z dverí. Na podobnom princípe funguje aj známy systém Kneel Mode, ktorý ponúkajú Rivian R1T a R1S, pričom oba majú vzduchové odpruženie podvozku.

Systém ELC bude dostupný pre viaceré druhy automobilov

Podľa viceprezidenta Hyundai Mobis je technológia ELC vyvinutá tak, aby mohla byť využitá nielen na trhu elektromobilov a viacúčelových vozidiel, ale aj vo vysokovýkonných automobiloch. Technológia ELC by mala byť atraktívna nielen z hľadiska ceny ale aj nových funkcií, ktoré vie do budúcnosti ponúknuť.

Spoločnosť tiež plánuje v budúcnosti vyvinúť verziu systému elektronického riadenia nivelácie, ktorá využíva prednú kameru na snímanie vozovky a tiež navigačné údaje. Tak by sa mohlo odpruženie vopred prispôsobiť jamám alebo iným nerovnostiam na ceste. Podobný systém ponúka Mercedes-Benz so svojím systémom odpruženia Magic Body Control.

Hyundai Mobis aj Hyundai Motor Company v súčasnosti testujú nový systém ELC a overujú jeho spoľahlivosť na testovacích vozidlách. Kedy bude dostupný na trhu a ktoré vozidlá ním budú disponovať ako prvé, zatiaľ známe nie je.

Náš tip
95 % úspešnosť recyklácie batérií? Pre túto firmu žiadny problém
8. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+