MojElektromobil

Čína vo svete elektromobilov postupuje veľmi rýchlo a hlavne efektívne. Už v máji tohto roku padli vyjadrenia, že táto ázijská mocnosť bude dominovať trhu s elektromobilmi. Svoje vozidlá ponúkajú za prijateľnejšie sumy a sú schopní produkovať obrovské množstvo áut ročne. Najnovšie sa čínskej automobilke Leapmotor podaril celkom znamenitý úspech. S medzinárodnou automobilovou spoločnosťou Stellantis uzavreli dohodu a značke sa tak otvára možnosť obchodovať v Európe. Informuje o tom internetový portál Stellantis.

Z Číny do Európy a naopak

Koncom októbra 2023 oznámila spoločnosť Stellantis, že sa stáva strategickým akcionárom spoločnosti Leapmotor, čínskeho výrobcu elektrických vozidiel. Stellantis investuje 1.5 miliardy € do Leapmotoru, čím získa 20 % podiel v spoločnosti. Automobilka Leapmotor v roku 2022 predala viac ako 150 000 elektromobilov.

stretnutie zástupcov Stellantis a Leapmotor | Zdroj: Stellantis

Takáto dohoda sa ukazuje byť výhodná pre obe strany. Stellantis posunie svoj trh do Ázie, kde získa mnoho ďalších zákazníkov. Taktiež dostanú prístup k inovatívnym technológiám, ktoré čínska automobilová spoločnosť vyrába a máme ich možnosť vidieť na ich vozidlách. Pre Leapmotor platí viac-menej to isté. Hlavné je pre nich otvorenie európskeho trhu.

Stellantis plánuje za najbližšiu dekádu investovať až 50 miliárd € na naplnenie míľnika Dare Forward 2030. Ten zahŕňa snahu znížiť uhlíkovú stopu o 50 % do roku 2030 a dosiahnuť neutrálnu stopu do roku 2038. Taktiež sa v ňom spomína aj snaha od daného roku na európskom trhu predávať iba čisto elektrické vozidlá. Spoločnosť sa tak samozrejme plánuje stať lídrom v oblasti udržateľnej mobility.

Náš tip
Elektromobil Xiaomi pod lupou. Špionážne zábery odhaľujú nové detaily
8. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+