MojElektromobil

Či sa nám to páči alebo nie, Tesla je automobilka, ktorá ako prvá začala vo veľkom pracovať na elektrických vozidlách. Neskôr sa pridali aj ďalšie značky a teraz, v roku 2024 máme kompletnú ponuku elektromobilov v najrôznejších cenových kategóriách. Avšak čo sa týka cenovo dostupných modelov, tam situácia až taká ružová nie je. Tie najlacnejšie sú stále v porovnaní so spaľovákmi pomerne drahé a dojazdom či rýchlym nabíjaním neohúria.

Konečne naozaj cenovo dostupná Tesla?

Preto sa automobilky predbiehajú v tom, ktorá vyrobí najlepší cenovo dostupný elektromobil. Agentúra Reuters zverejnila informáciu o tom, že do súboja by sa mohla pridať aj Tesla. Americký výrobca by mohol už v roku 2025 predstaviť úplne nový model, ktorý by mal doplniť aktuálne portfólio. Na trhu teraz máme modely S, X, 3 a Y. Pripravovaná novinka dostala kódové označenie Redwood.

Mohlo by vás zaujímať:

Výroba by mohla začať už v druhej polovici budúceho roka a cenovo by sa mal elektromobil pohybovať niekde na úrovni 25-tisíc dolárov, čo je približne 23-tisíc eur. Výroba by mala prebiehať v americkom Texase, pričom predpokladaný objem výroby je 10-tisíc vozidiel týždenne. Neskôr by sa mala výroba rozšíriť aj do Mexika. Niektoré zdroje uvádzajú aj výrobu v Číne či v Berlíne. Kde sa tak naozaj stane, ukáže až čas.

Reakcia na BYD?

Tesly sa síce u nás predávajú doslova ako teplé rožky, Model Y sa dokonca stal v Európe v roku 2023 najpredávanejším automobilom vôbec, porazil aj spaľovacie modely. Vo svete je ale situácia iná, najviac do toho prehovára čínsky trh, ktorý je podstatne väčší ako ten európsky.

A práve v Číne je jednotkou domáca automobilka BYD, ktorá sa teší zaujímavým predajom aj v zahraničí. Celosvetovo sa dokonca v rámci elektromobilov dostala na prvé miesto pred Teslu. Zákazníci vozidlá tejto značky kupujú nielen kvôli dobrej výbave, ale aj nižšej cene. Elektromobil od Tesly za 25-tisíc dolárov by mal byť práve odpoveďou na túto situáciu.

Tesla Model 3 Highland
Tesla Model 3 je momentálne najlacnejším vozidlom v ponuke automobilky

Ako už býva zvykom, Tesla svoje ceny uvádza bez DPH, takže výsledná cena novinky bude pravdepodobne trochu vyššia. Musk však už dávno sľúbil, že v roku 2020 vyrobí Tela cenovo dostupné vozidlo s cenou okolo 20-tisíc USD. Nestalo sa tak.

Aktuálne najlacnejším vozidlom v ponuke automobilky je Model 3 v najnovšej verzii Highland. V slovenskom konfigurátore jeho cena začína na 36 490 € bez DPH.

Náš tip
Ako dosiahnuť lepší dojazd? Výrobcovia elektromobilov chcú staviť na polovodičové batérie
26. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+