MojElektromobil

Aktualizácia 22.9.2019

Ministerstvo predstavilo ďalšie detaily, dotácie dostanú elektromobily vo výške 8000 eur a plug-in hybridy vo výške 5000 eur.

Ministerstvo hospodárstva SR nepodporí klasické hybridné automobily bez možnosti nabíjania z externého zdroja. Novela zákona o poskytovaní dotácii hovorí o podpore automobilov na stlačený a skvapalnený plyn (CNG a LPG), čisté elektromobily, plug-in hybridy (PHEV) či autá s vodíkovými článkami. Informácie priniesla TASR cez portál Teraz.sk.

Podporovatelia a záujemcovia o klasické hybridy tak zaplatia za nový automobil plnú sumu.

Z pohľadu emisií produkovaných priamo vozidlom je zásadný rozdiel, pokiaľ vozidlo dobije batérie využívané na elektrický pohon z externého zdroja alebo iba prevádzkou motora inštalovaného vo vozidle,“ povedal generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula a dodal, že podpora má byť orientovaná na nízkoemisné pohony automobilov.

Rekuperácia energie je dostupná v oboch typoch hybridov, avšak v klasickom hybridnom pohone sa používa len na zníženie spotreby, nie na znižovanie vyrobených emisií. Podporou takýchto hybridov by sa stratil zmysel celého zákona.

Účinnosť tohto zákona navrhlo ministerstvo na 15.októbra tohto roka, vďaka čomu sa budú môcť predkladať žiadosti na dotácie ešte v roku 2019.

Podporu dostanú aj automobily, ktorých palivo obsahuje aspoň 15% bio-zložky. Nákup automobilu so spomenutými typmi pohonu môže až z 35 % celkovej ceny auta financovať ministerstvo. O dotáciu si môžu žiadať súkromné osoby, podnikatelia, firmy, obce a vyššie územné celky.

 

24. júna 2019
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+