MojElektromobil

Ponuka KIA z pohľadu plug-in hybridných modelov pozostáva z KIA Niro, KIA Ceed SW  a KIA XCeed. Prvé dva spomínané modely sme si už predstavili v samostatných článkoch KIA Go Electric. Teraz prichádza rad na posledný, a teda crossover KIA XCeed PHEV. Nakoľko ide o kompaktné SUV, rozmermi ide o vozidlo s dobrými kompromismi. Teda veľkosťou je stále príjemné do mesta a pre posádku ponúka stále dostatok priestoru.

Základne parametre

Praktické vlastnosti možno mierne narúša menší objem kufra, ktorý je z trojice vozidiel najmenší. V základe ide o 291 litrov, no ak zložíte zadné sedadlá, stúpne na 1243 litrov. Každopádne, praktická stránka je jedna vec, no veľmi dôležitá je aj efektivita, spotreba či elektrický dojazd. Plug-in hybridná motorizácia kombinuje klasický spaľovací motor a elektromotor. Ide o úplne totožnú motorizáciu, ktorou je vybavený aj plug-in hybridný Ceed SW a Niro. Maximálny kombinovaný výkon je 104 kW s krútiacim momentom 265 Nm.

• Rozmery (dĺžka x šírka x výška): 4 395 x 1 826 x 1 483 milimetrov

• Motor: Benzínový štvorvalec GDi s objemom 1.6 litra, výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm + predný elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 170 Nm

KIA XCeed má na dĺžku o rovných 21 centimetrov menej ako predĺžený Ceed SW. To sa prejavilo na nižšej hmotnosti, rádovo o 14 kilogramov. To je vítaná zmena, no zároveň je treba počítať aj so spomínaným menším objemom kufra. Crossover je posadený citeľne vyššie, a to o 3 až 4 centimetre, v závislosti od veľkosti osadený diskov. Rázvor náprav je ale v oboch verziách totožný, teda 2650 milimetrov. Aj predĺžený Ceed SW teda využíva rovnakú základňu a iba zväčšuje zadný priestor kufra.

kia xceed phev plug-in hybrid

Možnosti nabíjania

Rozmery sa medzi jednotlivými modelmi mierne líšia, no to je asi jediná najvýraznejšia zmena. Tak ako si rovnaký výkon drží spaľovací aj elektrický motor v rámci plug-in hybridných modelov, rovnaké hodnoty platia aj pre batériu či nabíjanie. V kufri je umiestnená batéria s kapacitou 8,9 kWh v kombinácii s palubnou nabíjačkou s výkonom 3,3 kW. Elektrický dojazd je podľa normy WLTP od 48 do 59 kilometrov. Ten sa samozrejme líši najmä od jazdného štýlu a rýchlosti. Spotreba elektrickej energie sa v čisto elektrickej jazde pohybuje od 10 do 12 kWh / 100 kilometrov, čo je na plug-in hybrid naozaj dobrá hodnota.

Nabíjanie do 100 % kapacity trvá približne 2 a pol hodiny. Vzhľadom na maximálny výkon palubnej nabíjačky aj na verejných nabíjacích staniciach je výkon nabíjania v domácich podmienkach len o zlomok času dlhší. Z klasickej domácej zásuvky je možné auto nabiť pribalenou nabíjačkou s tromi voliteľnými stupňami výkonu. Zvoliť si môžete buď 8 A, 10 A alebo 12 A, takže k tomu adekvátne sa aj líši čas nabíjania. Pri odbere 8 A je čas nabíjania približne 4 hodiny, no ak môžete nabíjať až s 12 A, batéria sa zvládne nabiť už za 2 hodiny a 45 minút.

kia xceed phev plug-in hybrid

Prečo plug-in hybrid?

Určite sú plug-in hybridné modely vhodné najmä pre tých, ktorí bývajú v rodinnom dome, prípadne majú k dispozícii garáž s elektrickou zásuvkou. Tak ako elektromobily, aj plug-in hybridy by sa mali nabíjať vtedy, keď dlhšie stoja, a to je najmä v noci. Ak teda takúto možnosť máte, je to veľká výhoda a pravdepodobne budete elektrický pohon využívať oveľa častejšie v porovnaní s tým, keby ste svoje auto mohli nabíjať iba na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň, ak svoje auto používate najmä na krátke vzdialenosti do 50 či 100 kilometrov, s plug-in hybridom by ste túto vzdialenosť mohli prejsť takmer výhradne v elektrickom režime.

To znamená nižšie náklady na pohonné hmoty a taktiež aj výrazne nižšie emisie. Papierová spotreba pri kombinovanom cykle je iba 1,4 l / 100 km, a to je veľmi slušné. Pri malom dennom nájazde a iba občasnej jazde na benzín sa na túto hodnotu môžete bez problémov dostať. Ak by ste ale KIA XCeed nenabíjali, najvyššia spotreba môže dosiahnuť až 6,2 l / 100 km. Všetko teda závisí od vašich jazdných návykov a denného nájazdu. Preto je dôležité zvoliť si plug-in hybrid najmä vtedy, ak viete, že elektrický pohon spolu s batériou budete vedieť využiť na maximum.

V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.

7. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+