MojElektromobil

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na čisto elektrický a plug-in hybridný model Kia Niro. Tentokrát sa bližšie pozrieme na verziu Kia Ceed SW PHEV, ktorá sa vyrába v žilinskej fabrike Kia. Ak práve premýšľate nad novým Ceed-om, no neviete sa rozhodnúť či ísť do plug-in hybridnej verzie, tento článok vám pomôže.

Čo je to plug-in hybrid?

Ešte predtým ako sa dostaneme k bližšiemu opisu konkrétneho modelu, je potrebné si ujasniť, čo je to vlastne plug-in hybrid. Všeobecne sa považuje za akýsi medzistupeň medzi plnohodnotným elektromobilom a tradičným autom so spaľovacím motorom. Skrátka, ak sa obávate napríklad dojazdu či neviete, ako sa vlastne takéto autá nabíjajú, môžete siahnuť po plug-in hybride, ktorý vás do tohto elektrifikovaného sveta uvedie.

Na druhú stranu, plug-in hybrid je, rovnako ako elektromobil, vhodný najmä pre tých, ktorí majú garáž alebo rodinný dom, kde by svoje auto mohli pohodlne nabíjať. Elektromobily sa ale, na rozdiel od plug-in hybridov, nabíjajú oveľa rýchlejšie a majú aj výrazne väčší elektrický dojazd. Z tohto dôvodu ich je možné bez problémov nabíjať na verejných nabíjacích staniciach. Pri plug-in hybridoch sa elektrický dojazd pohybuje niekde okolo 50 kilometrov a nabíjanie trvá viac ako dve hodiny. Prirodzene z toho vychádza, že nabíjať takéto auto na verejnej nabíjacej stanici vzdialenej od domu niekoľko stoviek metrov či možno aj kilometrov je pomerne nepraktické.

kia ceed sw phev

Plug-in hybrid je teda auto, ktoré kombinuje spaľovací motor s elektrickým motorom. Batéria je tu ale dostatočne veľká na to, aby dokázalo prejsť aj niekoľko kilometrov v čisto elektrickom režime. Z tohto dôvodu ho je možné dobíjať z externej siete, z čoho vychádza práve názov „plug-in“ hybrid. Ak teda máte kde takéto auto pripojiť do siete vždy, keď stojí pred vašim domom alebo je zaparkované v garáži a zároveň jazdíte najmä kratšie trasy, potom môžete dosiahnuť veľmi príjemné hodnoty spotreby.

Kia Ceed SW PHEV

Plug-in hybridná motorizácia v rámci modelu Ceed je dostupná v predĺženej verzii Sportswagon. Od klasickej verzie je dlhšia o 30 centimetrov a ponúka citeľne viac miesta vo vnútri. Ak ste sa už rozhodli pre predĺženú verziu a premýšľate aj nad plug-in hybridnou, tu taktiež narazíte na niekoľko zásadných rozdielov. Zatiaľ čo pri klasickej si môžete vybrať až z piatich rôznych motorizácií, pri plug-in hybridnej je k dispozícii jeden benzínový motor v kombinácií s elektromotorom. Ide konkrétne o benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra s maximálnym výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm.

Rozmery: 4 605 x 1 800 x 1 460 milimetrov (dĺžka x šírka x výška)
Motor: Benzínový 4-valec s objemom 1,6 litra, výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm | 6-stupňová automatická prevodovka DCT | Elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 147 Nm

To síce nie je veľa a už druhá výkonnejšia motorizácia pri klasickej verzii ponúka vyšší výkon. Tu ale benzínovému motoru pomáha aj elektromotor s výkonom 44 kW a krútiacim momentom 147 Nm. To taktiež nie je vysoké číslo, no pri zapojení oboch pohonov získate kombinovaný výkon 104 kW a krútiaci moment 265 Nm. A to už je hodnota vyššia ako najvýkonnejšia verzia so spaľovacím motorom. Kia sa pri plug-in hybridných modeloch taktiež zameriava na vysokú účinnosť a nízku spotrebu, čo dosahuje práve vďaka efektívnej kombinácii oboch pohonov.

Dojazd a nabíjanie

Kia má veľké skúsenosti s efektívnym elektromobilom Kia e-Niro a tieto využíva aj v plug-in hybridoch. Kia Ceed SW PHEV je vybavená batériou s kapacitou 8,9 kWh, ktorú je možné nabíjať cez základnú palubnú nabíjačku s výkonom 3,3 kW. Znamená to, že pri nabíjaní z verejnej nabíjacej stanice trvá nabitie do 100 % približne 2 hodiny a 20 minút. Ak auto nabíjate doma cez dodávanú nabíjačku, čas nabíjania záleží od vami nastaveného prúdu. Priamo na nabíjačke si je možné zvoliť 8A, 10A alebo 12A. Možnosť voľby sa hodí napríklad na miestach, kde musíte nabíjať nižším výkonom kvôli obmedzeniam siete. Čas nabíjania sa preto môže pohybovať od 3 hodín do 4 a pol hodiny.

Plug-in hybrid je ideálne nabíjať cez noc alebo v čase, keď ste v práci. Tento čas nabíjania je v oboch prípadoch dostatočne nízky na to, aby sa vám vozidlo vždy nabilo a mohli ste vyrážať s maximálnym elektrickým dojazdom. Ten je v mestských podmienkach podľa normy WLTP až 57 kilometrov a pri kombinácii okresných ciest a mesta ide o 50 kilometrov. To je vzdialenosť, ktorá by vám mohla buď plne postačovať na každodenný nájazd alebo výrazným spôsobom pokryť vaše denné potreby. Vo výsledku to znamená, že pravidelným nabíjaním dokážete znížiť vašu spotrebu paliva výrazným spôsobom.

Spotreba závisí od vás

Kia Ceed SW PHEV zvládne pokryť drvivú väčšinu kilometrov v mestských a okresných podmienkach a zvyšok na seba preberie spaľovací motor. Dôležité je tiež spomenúť, že elektrický dojazd 50 kilometrov je pri plug-in hybridných autách štandard. Každopádne, Kia túto hodnotu dosahuje s nižšou kapacitou batérie ako konkurencia. Iné automobilky do plug-in hybridov osádzajú batérie s kapacitou 11 až 13 kWh pre dosiahnutie takéhoto dojazdu.

kia ceed sw phev

V prípade, že sa potrebujete dostať ďalej a rýchlejšie, vozidlo môžete prepnúť buď sami do hybridného režimu alebo sa do tohto módu prepne automaticky. Ak je batéria nabitá, vozidlo bude túto energiu využívať čo najefektívnejšie pre zníženie spotreby paliva. Keď sa batéria vybije, auto funguje ako klasický hybrid. Energiu teda ukladá do batérie napríklad pri brzdení, čím opätovne zvyšuje efektivitu spaľovacieho motora. Dojazd na benzín je 600 až 700 kilometrov v závislosti od štýlu jazdy a palivová nádrž má objem 37 litrov.

Cena plug-in hybridnej Kia Ceed SW začína na sume 31 190 €

Dlhodobá kombinovaná spotreba pri občasných dlhší jazdách na benzín a pri poctivom nabíjaní na mestských a okresných trasách môže byť naozaj nízka. Najnižšia udávaná spotreba výrobcom je na úrovni 1,9 l / 100 kilometrov. S menším využívaním batérie a väčším pomerom dlhších ciest ide spotreba výrazne vyššie. Udávaná kombinovaná spotreba je 5 l / 100 kilometrov a vysoká 6,1 l / 100 kilometrov. Ako môžete vidieť, hodnoty sa naozaj môžu výrazne líšiť. Vaša konečná spotreba preto závisí od vašich každodenných potrieb a návykov.

V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.

26. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+