MojElektromobil

KIA Sorento sa predstavila v novej generácii s výrazne omladeným dizajnom “inšpirovaným” modelom KIA EV9. Dostupná bude v 5-miestnej, 6-miestnej a 7-miestnej verzii, pričom na výber je aj ako plug-in hybrid. Sorento Plug-in Hybrid má 1,6-litrový motor T-GDI, 13,8 kWh batériu a šesťstupňovú automatickú prevodovku (6AT). Štandardne sa dodáva s pohonom štyroch kolies AWD. Informácie o dojazde neboli špecifikované.

Vynovený zovňajšok nového modelu Kia Sorento má stelesňovať futuristickú smelosť, ktorá mu dodáva prémiovejší vzhľad. Vpredu zaujme nový dizajn kapoty evokujúci príslušnosť k vozidlám SUV vyššej triedy.

Okrem toho sa logo Kia presunulo z masky na kapotu. Vertikálne svetlomety, denné LED svetlá v štýle „hviezdnej mapy“ a nový dizajn mriežky chladiča s 3D sieťovým vzorom zvýrazňujú progresívny imidž novej generácie.

Bočný ozdobný prvok na blatníku má teraz nový, výraznejší 3D dizajn. Nové Sorento prináša aj tri nové dizajny diskov kolies: môžete si vybrať 19- alebo 20-palcové zliatinové disky.

Zdroj: KIA

Na zadnej časti vozidla nájdeme omladený dizajn koncových svetiel s diagonálnymi LED diódami. Vertikálny dizajn koncových svetiel v štýle „hviezdnej mapy“, vytvorený spojením dvoch odlišných koncových svetiel, zdôrazňuje tému spájania dizajnov použitú pri návrhu nového vzhľadu modelu Kia Sorento.

Úzke LED diódy tretieho brzdového svetla prispievajú k prvotriednemu hi-tech imidžu vozidla. Vďaka vynovenému zadnému nárazníku a ozdobnej koncovke výfuku zas zadná časť pôsobí robustnejšie. Výrazný, široký zadný nájazdový kryt v kombinácii s grafickými motívmi čierneho obloženia dodáva vozidlu charakter solídneho, sebavedomého SUV.

Zdroj: KIA

Ergonomické prvky

KIA Sorento sľubuje rozmerný interiér. Medzi dominantné prvky patria zakrivený displej a multirežimová dotyková obrazovka, elektronický volič prevodovky či náladové osvetlenie, ktoré vytvárajú dojem technickej vyspelosti.

Zaujímavá je prítomnosť množstva ergonomických prvkov ako nových relaxačných predných sedadiel, volantu potiahnutého umelou kožou s vyhrievaním alebo elektricky nastaviteľných ventilovaných a vyhrievaných predných sedadiel.

Zdroj: KIA

Digitálne spätné zrkadlo môže slúžiť ako normálne elektrochromické zrkadlo, alebo ako displej na zobrazovanie záberov z kamery. Vodičovi to poskytuje bezpečnejší výhľad dozadu v situáciách, keď mu v priamom výhľade bránia prekážky.

OTA aktualizácie aj odomykanie smartfónom

Informačno-zábavný systém sa dá ovládať prostredníctvom multirežimového dotykového displeja. Obsahuje tiež online navigačný systém, telematické služby, funkciu rozpoznávania hlasu a bezdrôtové rozhranie Bluetooth.

Klimatizačný systém má dvojzónovú plne automatickú reguláciu teploty. Systém je navrhnutý tak, aby mohla spoločnosť Kia posielať do vozidla aktualizácie softvéru a máp na diaľku, čo eliminuje potrebu absolvovať návštevu servisu.

Nové Sorento má aj systém rozpoznávania odtlačkov prstov. Systém umožňuje vodičovi vytvoriť si používateľský profil a štartovať motor. Možno ho používať aj na aktivovanie režimu parkovacej služby ako alternatívu k zadávaniu kódu PIN.

Nové Sorento je navyše vybavené bezdrôtovou nabíjačkou telefónu, šiestimi nabíjacími konektormi typu USB-C (dvomi v každom rade) a prémiovým audiosystémom Bose. Ku komfortu prispieva aj inteligentný kľúč. Navyše technológia digitálneho kľúča vo verzii 2.0 umožňuje zákazníkom namiesto inteligentného kľúča používať smartfón.

Zástup asistenčných systémov

Novinkami v tomto modeli sú asistent jazdy na diaľnici 2.0 s funkciou asistenta pri zmene jazdného pruhu a systémom monitorovania okolia vozidla (SVM) s funkciou 3D zobrazenia. Modernizáciou prešiel aj asistent na predchádzanie čelným zrážkam; teraz zahŕňa funkciu odbočenia na križovatke, funkciu prejazdu naprieč križovatkou, asistenta vyhýbacích manévrov, funkciu prevencie zrážky s protiidúcim vozidlom pri zmene jazdného pruhu a funkciu prevencie bočnej kolízie pri zmene jazdného pruhu.

Okrem toho sa vo výbave nového modelu Sorento naďalej nachádza inteligentný tempomat využívajúci navigáciu (NSCC), asistent na predchádzanie zrážkam v mŕtvom uhle (BCA) s asistentom na predchádzanie zrážkam s križujúcimi vozidlami vzadu (RCCA), asistent bezpečného vystupovania (SEA), systém na zobrazovanie priestoru v mŕtvom uhle (BVM), diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA) a asistent na predchádzanie kolíziám vzadu pri parkovaní (PCA-R).

Nové Sorento sa na Slovensku začne predávať začiatkom roka 2024. Bude sa štandardne dodávať so zárukou Kia na sedem rokov alebo 150 000 kilometrov. Predajnú cenu KIA zatiaľ nespomenula. Medzi priamych rivalov patria modely Mitsubishi Outlander PHEV a Mazda CX-60.

Náš tip
Mercedes-AMG GLE 53: Luxusný plug-in hybrid s dojazdom takmer 100 km
30. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+