MojElektromobil

Kórejská automobilka Hyundai Motor Group oznámila, že Slovensko sa od roku 2025 stane kľúčovým výrobným centrom pre jej batériové elektrické vozidlá v Európe. Na tému upozornil portál Tech News Space, ktorý sa odvoláva na oficiálne vyhlásenie automobilky.

Slovenský výrobný závod sa nachádza pri Žiline v obci Teplička nad Váhom. Masová výroba elektrických modelov tu má byť spustená už o tri roky a zameraná bude na kategóriu menších a stredne veľkých vozidiel optimalizovaných pre európsky trh. KIA ani jej materská spoločnosť neuvádzajú žiadne bližšie podrobnosti.

Posilnenie výroby a povýšenie slovenského závodu na základňu produkcie pre európsky trh nie je až takým veľkým prekvapením. Prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia, Kyong-Jae Lee, už v polovici roka 2020 prezradil, že pre Slovensko sa počíta s výrobou elektrických modelov.

Vtedajšie informácie hovorili, že výroba bude spustená v roku 2024 s príchodom nešpecifikovaného modelu segmentu C. Rozdiel je teraz v tom, že sa už spomína výroba elektrických modelov skutočne vo veľkom.

Slovenská fabrika je považovaná za jednu z kľúčových výrobných kapacít koncernu Hyundai Motor Group. Do prevádzky bola uvedená v roku 2006. V máji 2021 prekonala hranicu 4 miliónov vyrobených áut. Ročná výrobná kapacita dosahu 330 000 vozidiel a aktuálne z liniek schádzajú modely KIA Ceed, KIA XCeed či KIA Sportage.

Pripomeňme si, že na Slovensku elektrifikované modely vyrába Volkswagen Slovakia, Stellantis Slovakia a Kia Motors Slovakia. Už onedlho k nim pribudne aj švédske Volvo, ktoré v roku 2026 spustí sériovú výrobu elektromobilov.

Náš tip
Výroba elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku: Ktoré modely schádzajú z našich liniek?
4. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+