MojElektromobil

Slovensko si pripísalo ďalšiu významnú investíciu v oblasti elektromobility. V regióne Dolnej Nitry vyrastie fabrika na výrobu batérií pre elektromobily, ktorá by mala priniesť až 1 311 nových pracovných miest.

Ide o spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat. Situovaný bude konkrétne v Šuranoch a plánovaná investícia do výstavby závodu dosahuje spolu až 1,2 miliardy eur.

Okrem samotnej výroby sa investor zaviazal zriadiť nové výskumno-vývojové centrum, ktoré zvýši odbornú úroveň pracovníkov a posilní inovačný potenciál Slovenska. Celý projekt spadá do kategórie takzvaných strategických investícií. Očakáva sa, že prvotná výroba by mohla byť spustená už v roku 2027.

Investičná podpora 214 miliónov €

Vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní v Rimavskej Sobote v stredu 19. júna 2024 schválila pre projekt štatút významnej investície a zároveň investičnú pomoc vo výške 214 miliónov eur, vrátane dotácie vo výške 150 miliónov eur a daňovej úľavy vo výške 64 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva SR verí, že táto investícia podporí hospodársky rozvoj Slovenska a prispeje k jeho inovačnému potenciálu.

„Táto investícia predstavuje významný míľnik pre Slovensko. Posilní našu pozíciu v oblasti elektromobility, vytvorí nové pracovné príležitosti a podporí odborný rast našich pracovníkov. Očakávame, že táto spolupráca prinesie dlhodobý pozitívny dopad na našu ekonomiku a prispeje k ďalšiemu rozvoju inovačného potenciálu našej krajiny,“ zdôraznila význam tejto investície pre Slovensko podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Spoločnosť Gotion je priekopníkom v oblasti energetických batérií a je prvou spoločnosťou v tomto odvetví, ktorá vstúpila na kapitálový trh v Číne. Spoločnosť sa špecializuje na vývoj a výrobu batérií pre vozidlá, prenos a distribúciu energie a skladovanie energie. Gotion prevádzkuje štrnásť gigafabrík na výrobu batérií s celkovou kapacitou nad 100 GWh a v roku 2023 dosiahla globálny obrat 3,9 miliárd eur. Medzi jej významných partnerov patrí Volkswagen Group,.

Spoločnosť InoBat je slovenskou spoločnosťou zameranou na výskum, vývoj a výrobu elektrických batérií, ktorá prevádzkuje vlastné výskumné a vývojové centrum vo Voderadoch pri Trnave.

Za zmienku stojí, že InoBat len pred pár dňami informoval o spustení výroby prvých batérií, ktoré sú oficiálne vyrobené na Slovensku. Výroba bola spustená vo Voderadoch, neďaleko nášho hlavného mesta. Slovensko sa tak stalo piatou európskou krajinou, ktorá je schopná vyrábať certifikované batériové články s európskym know-how.

Nemali by ste prehliadnuť:

Náš tip
Sútaž so ZSE Drive a NearCharger.sk pokračuje aj v júni!
21. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+