MojElektromobil

Počas prebiehajúceho týždňa sme mali tú česť zúčastniť sa podujatia IAA Mobility v nemeckom Mníchove. Ide o jedno z najväčších podujatí svojho typu a zároveň najväčšie v Európe. Ide o akciu, na ktorej automobilky, ale aj iné spoločnosti podnikajúce v oblasti mobility, predstavujú svoje projekty a najväčšie novinky. Podujatia sme sa zúčastnili hneď v pondelok, kedy bol vstup povolený len pre novinárov. Toto je súhrn vecí, ktoré sme mohli vidieť a vyskúšať si ich na vlastnej koži.

Nové elektrické vozidlá

Jednou z najpočetnejších skupín predstavovaných vecí boli elektrické vozidlá. Všetky automobilky sa tak prebiehali, ktorá svoj elektromobil (prípadne inak elektrifikované vozidlo) predstaví v najlepšom svetle. Poďme ale pekne postupne. Ako prvé môžeme spomenúť všetkým dobre známe automobilky.

BMW prvýkrát na verejnosti ukázalo pancierovú verziu elektromobilu BMW i7. To by malo vzdorovať guľkám zo zbraní ale dokonca aj granátom a silnejším výbušninám.

Okrem toho sa návštevníci mohli oficiálne pozrieť aj najnovší konceptový model spoločnosti BMW, ktorý by mal prísť do výroby už v roku 2025. BMW Neue Klasse je fakt zaujímavý elektromobil.

Tesla Model 3 po facelifte

Okrem klasickej Tesly Model Y si mohli používatelia pozrieť prvýkrát v Európe aj oficiálnu faceliftovú verziu Modelu 3. Tá prináša kvalitnejšie odhlučnenie interiéru, lepšie materiály či druhú obrazovku pre vzadu sediacich pasažierov.

Nové elektrické vozidlá od Renault

Francúzsky výrobca na podujatí predstavil svoju absolútnu novinku – elektromobil Renault Scenic. Okrem toho sme mohli vidieť aj model Renault Raffale, ktorý prichádza aj v hybridnej verzii.

Renault Scenic | Zdroj: Filip Spevár
Renault Rafale E-Tech | Zdroj: Filip Spevár

Naživo sme si pozreli aj novú ID.7

Volkswagen ID.7 je najlepším elektromobilom nemeckej automobilky a prichádza aj na slovenský trh. Zverejnený bol aj cenník pre nemecký trh, kde je model možné predobjednať, na základe čoho vieme, že novinka bude začínať na cene 56 995 €.

Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7 | Zdroj: Filip Spevár

Čínske BYD predstavilo svoje novinky aj pre európsky trh

BYD patrí medzi čínske značky, ktoré chcú pre seba získať časť európskeho elektromobilového trhu, podobne ako to je v prípade značky NIO. BYD bude ešte pred koncom roka 2022 svoju trojicu modelov BYD Han, BYD Tang a BYD Atto 3 predávať v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku aj v Nemecku. Zúčastnili sme sa aj predstavenia noviniek na najbližšie obdobie spoločnosti BYD. Tá prinesie pre európsky trh hneď dva elektromobily, a to BYD Seal a BYD Seal U.

BYD Seal U

Mercedes tiež predstavil svoje konceptové vozidlo

Na výstavisku sa nachádzalo aj Mercedes-Benz Vision One.  Medzi jeho najzaujímavejšie technické prvky patrí mimoriadne výkonný a zároveň vysoko efektívny elektrický motor s axiálnym tokom.

Množstvo predstavených mini-mestských vozidiel

Na salóne sme mohli vidieť hneď niekoľko menších značiek (prevažne čínskych) vystavovať svoje mini vozidlá určené výhradne do mesta. Líšili sa naozaj rôznymi spôsobmi, napríklad otváraním dverí či celkovým dizajnom.

Opel ukázal svoj model Experimental

Značka Opel sa rozhodla podeliť o nový koncept Opel Experimental, ktorý má ukazovať ako bude pristupovať k budúcnosti. Model Opel Experimental má svojím ultramoderným dizajnom ponúka jasnú predstavu o tom, kam sa bude značka Opel v nadchádzajúcich rokoch uberať. K jeho najvýznamnejším prednostiam patria prvky zaisťujúce špičkovú aerodynamickú účinnosť, priestranný a osvetlený interiér s ľahkými sedadlami a projekčný displej novej úrovne.

Opel Experimental | Zdroj: Filip Spevár

MG zahviezdilo s krásnymi modelmi

Nosnou informáciou je, že sériovo vyrábaná verzia MG Cyberster bude mať veľmi blízko k prezentovanému konceptu. To znamená, že dostupná by mala byť v troch prevedeniach. Základné prevedenie má mať jeden elektromotor a dostupné budú aj dve vyššie motorizácie s dvojicou elektromotorov.

Tento elektromobil je relatívne čerstvou novinkou výrobcu, ktorá sa na Slovensko dostala len nedávno. Na Salóne Elektromobilov 2023 môžete toto vozidlo zažiť na vlastnej koži medzi prvými. Ide o jeden z cenovo najdostupnejších elektrických automobilov, ktorý k nám prichádza vo svojej najvyššej verzii s cenovkou okolo 35 000 €.

MG 4
MG 4

Galéria z podujatia IAA Mobility

8. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+