MojElektromobil

Elektrický crossover Hyundai IONIQ 5 testuje nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach. Model je len pár dní od svetovej premiéry.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 vyvinutý podľa konceptu “45 EV” príde na trh v polovici roka 2021. Ide o technologicky nabité vozidlo s dôrazom na ekológiu.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 oficiálne! Poznáme všetky parametre, potvrdený dojazd 480 kilometrov | VIDEO

Dojazd na úrovni 550 km, ultrarýchle nabíjanie do 232 kW dvojica výkonných elektromotorov dokazujú jeho technologickú vyspelosť. Hyundai chce znížiť aj celkovú uhlíkovú stopu vozidla. V interiéri sú použité komponenty z recyklovaných PET fliaš a ďalšie udržateľné materiály.

Nabíjanie Hyundai IONIQ 5

Vozidlo bolo pred pár dňami zachytené na nabíjacej stanici v austrálskom meste Brisbane a v kamufláži. Ide konkrétne o DC stanicu s výkonom do 75 kW. Nabíjačku prevádzkuje spoločnosť Tritium, ktorá poskytuje viac ako 4 500 nabíjacích bodov v 33 krajinách po svete.

Hyundai Ioniq 5 testovanie (Foto: Trithium Brisbane/FB)
Hyundai Ioniq 5 sa testuje na 75kW nabíjačke v Austrálii (Foto: Trithium Brisbane/FB)

232 kW nabíjanie na Ionity

Z uniknutých informácií však vieme, že model bude schopný sa nabíjať výkonom až 232 kW, čo čas nabíjania skráti na pár desiatok minút. To v Európe zabezpečí hlavne sieť IONITY, v ktorej má koncern Kia-Hyundai 20%-ný majetkový podiel.

Na prototype je vidieť prednú časť vozidla a obdĺžnikové predné svetlomety, ktoré by mali dostať Matrix LED technológiu. Tie si model zachoval z konceptu 45 EV. Zadné svetlá vozidla majú takisto funkciu Matrix LED.

Globálne predstavenie vozidla je naplánované už o pár dní, konkrétne 23.februára 2021. Z novej rady Hyundai Ioniq príde na trh aj elektrický sedan Ioniq 6 (2022) a elektrické SUV Ioniq 7.

hyundai ioniq 5 interiér
Hyundai Ioniq 5 interiér (Foto: Hyundai)
17. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+