MojElektromobil

Spaľovacie modely koncernu Hyundai-Kia sa v 1.kvartáli 2020 podieľali 8,9 percentami na globálnych predajoch automobilov. V prípade e-vozidiel to bolo 9,9% z globálneho trhu elektromobilov. Môžeme teda povedať, že na trhu e-áut je tento koncern aktuálne konkurencieschopnejší ako v prípade vozidiel s vnútorným spaľovaním.

Predaje elektromobilov Hyundai 2014-2019
Predaje elektromobilov Hyundai 2014-2019 (Zdroj: Hyundai)

20-násobný nárast predajov za 4 roky

V 1.kvartáli 2020 sa podľa MarkLimes predalo na svete 290 436 elektrických vozidiel. Ázijský koncern Hyundai-Kia Automotive Group sa na tom podieľalo počtom 28 796 vozidiel. V roku 2016 pritom predal len 1 392 elektromobilov.

Od prvého kvartálu 2016 do 2020 Kia a Hyundai zvýšili svoj trhový podiel e-vozidiel z 2,05% na súčasných 9,9% a umiestnenie z 15. na súčasné 4.miesto v rebríčku predajov (za Teslou, Renault-Nissanom a VW Group).

87 miliárd do elektromobility

Do roku 2025 plánuje Hyundai-Kia investovať 87 miliárd dolárov a priniesť na trh 23 elektrifikovaných vozidiel. 11 z nich má byť plne elektrických. Všetky tieto modely prídu na trh v čase, keď veľké automobilové trhy (Čína, Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko) poskytnú ešte atraktívnejšie dotácie na ich kúpu.

Koncept Hyundai 45 EV
Koncept Hyundai 45 EV (Zdroj: Hyundai)

“Hyundai-Kia plánuje predstaviť elektrické vozidlo s pracovným názvom “NE” na platforme pre elektromobily e-GMP v budúcom roku. Platforma pre elektromobily môže prispôsobiť priestory pre batériu a zvýšiť dojazd v porovnaní s elektrickými modelmi s konštrukciou spaľovacích vozidiel. Z dlhodobého hľadiska sa zefektívni aj štruktúra nákladov s cieľom zabezpečiť kvalitu a cenovú konkurencieschopnosť vozidiel.” píše portál Business Korea.

Hyundai a Kia veria, že dokážu dohnať Teslu viacerými novými modelmi. Prvý model na platforme e-GMP (SUV s dojazdom 500 km) mal byť predstavený tento mesiac, udalosť však bola kvôli pandémii presunutá. Tento model by sa mal predávať pod prémiovou značkou Genesis.

Koncept Hyundai Prophecy EV
Koncept Hyundai Prophecy EV (Zdroj: Hyundai)

Niekoľko elektromobilov sa už vyrába

Hyundai tiež v apríli predstavil koncept športového sedanu Prophecy EV a retro crossover 45 EV. Hyundai potvrdil, že tieto vozidlá vstupujú do sériovej výroby a aktuálne by sa už mali vyrábať prvé kusy. Hyundai tiež nedávno zvýšil výrobu obľúbeného elektromobilu Kona EV v závode v Českej republike, z ktorého chce obsluhovať celoeurópsky trh.

10. júna 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+