MojElektromobil

Houston’s East End má získať pozoruhodný prírastok do svojej panorámy s projektom Arco del Tiempo (Oblúk času), architektonickým zázrakom navrhnutým berlínskym architektom Riccardom Marianom. Tento inovatívny 30 metrov vysoký víťazný oblúk má slúžiť nielen ako vstupná brána do mestskej štvrte Second Ward, ale má aj vyrábať takmer 400 000 kWh elektrickej energie ročne. Rovnako dokáže fungovať ako verejné slnečné hodiny, informuje InterestingEngineering,

Na prvý pohľad sa Arco del Tiempo javí ako zaujímavá stavba, no zahŕňa toho oveľa viac. Podľa starostu Houstonu Sylvestra Turnera je oblúk symbolom novej éry energetických inovácií. Funguje ako elektráreň na obnoviteľnú energiu a zároveň ako pamätník záväzku mesta k udržateľnosti.

Víziu a kreatívnu vynaliezavosť projektu umožnila Land Art Generator Initiative (LAGI), nezisková organizácia, ktorá sa venuje riešeniu klimatickej krízy. Dosahuje tak prostredníctvom funkčných a umeleckých dizajnových riešení. Medzinárodné súťaže LAGI už od roku 2008 propagujú myšlienku, že iniciatívy šetrné ku klíme môžu byť estetické aj praktické.

Arch of Time bol pôvodne koncipovaný ako vstup do súťaže LAGI 2019 v Abu Dhabi, sesterskom meste Houstonu. Nakoniec si ho však vybral Houston, aby zdobil jeho územie, čím ukázal odhodlanie mesta postaviť sa do čela energetického prechodu a opätovne potvrdil svoje postavenie globálneho centra inovácií v oblasti umenia a čistej energie.

Zelená budúcnosť pre veľké mestá

Rozhodnutie Houstonu postaviť Arco del Tiempo sa stretlo s nadšením Chrisa Wana, zástupcu riaditeľa pre udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť v Masdar City, renomovanom inovačnom centre v SAE. Wan verí, že toto verejné umelecké dielo nielen skrášli mesto, ale bude tiež zohrávať dôležitú úlohu pri vzdelávaní verejnosti o udržateľnosti a inšpirácii k podobným iniciatívam v mestách budúcnosti.

So svojimi fotovoltaickými modulmi má byť Arco del Tiempo spojením funkčnej zelenej technológie a umeleckého vyjadrenia. Keďže využíva solárnu energiu na výrobu elektriny, je dôkazom záväzku Houstonu k čistejšej a zelenšej budúcnosti. Oblúk je pripravený stať sa ikonickým orientačným bodom, ktorý stelesňuje harmóniu medzi udržateľnosťou a umením. Zároveň má byť príkladom pre mestá po celom svete, aby ho nasledovali v snahe o udržateľnejšie zajtrajšky.

Náš tip
Test Volvo XC60 Recharge: Čo ukázalo toto SUV po facelifte?
24. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+