MojElektromobil

Solárna energia patrí k jedným z najčistejších na celom svete. Aj preto sa jednotlivé štáty ale aj súkromníci rozhodli využívať práve energiu z takýchto zdrojov. V posledných dňoch sa dokonca zahájila ostrá prevádzka výroby solárnych panelov vo Vranove nad Topľou, informuje RTVS.

Viac ako 16 zamestnancov už v týchto chvíľach pracuje na výrobe solárnych panelov, keďže testovacia prevádzka bola ukončená s dobrými výsledkami. Slovenská spoločnosť AGORA, ktorá má český a nemecký kapitál, investovala spolu s mestom viac ako 3,5 milióna eur. Ani tu však nekončia. V blízkej budúcnosti plánuje firma zamestnať až 50 ľudí, ktorí sa primárne majú stať operátormi výroby.

Nový zamestnanci však potrebujú viac priestoru, aj preto do konca roka chystajú ďalšie výrazné rozšírenie výrobnej haly. Nová hala momentálne patrí mestu, ktoré ju spoločnosti len prenajíma. Investovalo do jej výstavby 600 000 eur a prenajímať spoločnosti ju má za 40 000 eur, čo potvrdil aj samotný primátor Vranova, Ján Ragan.

Investícia má prilákať ďalších investorov

Takáto investícia podľa jeho slov dokáže prilákať ďalších investorov, ktorí by mohli alokovať svoje financie práve v tomto regióne. Keďže táto oblasť patrí medzi tie, ktoré majú vysokú nezamestnanosť, určite ide o krok vpred. Radnica mesta už teraz rokuje s ďalším investorom, ktorý by mohol v priemyselnom parku stavať nové haly už tento rok.

Solárny elektromobil Lightyear One - dojazd Ι Foto: Lightyear
Solárne panely na streche mal dostať aj elektromobil Lightyear One Ι Zdroj: Lightyear

Vyrábať sa tu majú najmä solárne panely s dvojitým sklom. Medzi takýmito dvoma sklenenými panelmi je medzera (od 6 do 20 mm), ktorá je vyplnená izolačnou vrstvou. Panely s touto technológiou majú podľa slov riaditeľa spoločnosti väčšiu tepelnú odolnosť a taktiež niekoľko ďalších predností. Okrem toho majú oproti bežným panelom dlhšiu životnosť, ktorá umožňuje až 30 ročnú garanciu pri niektorých výrobcoch.

Náš tip
Elektromobily a smart technológie na školách: Takto to vyzeralo na ŠOŠ Modrý Kameň | FOTOgaléria
15. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+