MojElektromobil

Záujem o využívanie solárnej energie sa v ostatnej dobe vyšvihol hlavne v dôsledku takzvanej “energetickej krízy”, ktorá vyhnala ceny elektrickej energie poriadne vysoko. Jednotlivci, ale aj firmy, preto začali hľadať možné riešenia ako znížiť náklady. Medzičasom vznikol aj záujem o využívanie fotovoltiky priamo na balkónoch bytových domov. Práve nasadenie zdrojov obnoviteľnej energie, v zastúpení solárnych kolektorov a fotovoltických panelov, sa aj vďaka štátnym dotáciám stalo pre mnohých schodnou cestou.

Slovenská inovačná a energetická agentúra v polovici marca oznámila dodatočnú podporu projektu Zelená domácnostiam, pričom krátko na to informovala, že dodatočná suma 5,6 milióna eur, ktorá bola k dispozícii po navýšení a uvoľnení prostriedkov po nevyužitých poukážkach, bola presiahnutá už v priebehu 24 minút.

1225 slovenských bytov

Najnovšie sa dozvedáme, že na Slovensku počas ostatnej dekády narástol aj počet domácností, ktoré solárnu energiu využívajú na vykurovanie. Ako informuje portál Teraz.sk, solárnu energiu na vykurovanie využíva 1225 bytov z celkového počtu takmer 2,24 milióna bytov. Podiel z roku 2011 narástol z 0,03 %, respektíve 635 bytov, na prakticky dvojnásobok.

Nad celoslovenským priemerom sa má podľa informácií z projektu Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 drží Žilinský kraj, kde solárnu energiu na kúrenie využíva 258 bytov, respektíve 0,09 % zo všetkých bytov. V roku 2011 medzi hlavných “ťahúňov” v tejto oblasti patrili Trenčiansky (87 bytov) a Košický (94 bytov) kraj, s podielom 0,04 %. Aktuálne je možné zvýšený záujem pozorovať aj v Trenčianskom kraji, kde bol zaznamenaný podiel 0,07 %, respektíve 176 bytov. Naopak, najmenej solárnu energiu týmto spôsobom využíva Bratislavský kraj, kde solárom vyhrievajú 120 bytov (0,03 %).

Rekordný Poltár

Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021, prezradila, že obcou, ktorá na kúrenie v bytoch používala solárnu energiu najviac, bola Veľká Ves nad Ipľom (okres Poltár). Tam malo byť týmto typom energie vykurovaných 28 bytov, čo predstavuje podiel 14,66 %.

Náš tip
Solárne panely na tejto budove vyrobia energiu, ktorá stačí pre 3000 domácností
4. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+