MojElektromobil

Slovenská inovačná a energetická agentúra v polovici marca oznámila dodatočnú podporu projektu Zelená domácnostiam, cez ktorý môžu domácnosti získať dodatočné prostriedky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Presunutím peňazí z iných oblastí podpory z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia sa do projektu Zelená domácnostiam podarilo pridať dodatočných 5 miliónov €. Tie boli primárne určené najmä na príspevky pre tie inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov, pri ktorých je už dodanie technológie isté – ich inštaláciu je reálne možné realizovať v priebehu 3 mesiacov.

Pri ohlásení dodatočnej podpory SIEA uvádzala, že počíta s enormným záujmom zo strany slovenských domácností. Tento predpoklad sa teraz naplnil, nakoľko v novej tlačovej správe hlási, že suma 5,6 milióna eur, ktorá bola k dispozícii po navýšení a uvoľnení prostriedkov po nevyužitých poukážkach, bola presiahnutá už v priebehu 24 minút.

O aktiváciu poukážok z projektu Zelená domácnostiam požiadalo vo štvrtok 23. marca 2023 393 zhotoviteľov. Podporených bude ďalších 2745 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. Potom, čo záujem o poukážky presiahol aj mimoriadne navýšené prostriedky, bola aktivácia žiadostí uzatvorená.

Poukážky k žiadostiam, ktoré zhotovitelia aktivovali, SIEA vydá v utorok 28. marca 2023 o 11.00 h a v najbližších dňoch rozpošle domácnostiam. Celkom bude vydaných 1168 poukážok na tepelné čerpadlá, 1277 na fotovoltické panely, 232 na solárne kolektory a 68 na kotly na biomasu.

Keďže je čas na využitie tejto pomoci s vysokou mierou podpory limitovaný, bolo nevyhnutné stanoviť jednoznačné pravidlá, aby sa dalo jednoducho odlíšiť, že vyrobená elektrina sa nevyužíva na hospodárske účely iných subjektov. Zároveň platí, že maximálne 20 % celkového ročného objemu vyrobenej elektriny môže byť dodávané do distribučnej sústavy, zostávajúca energia má pokrývať spotrebu nehospodárskych činností žiadateľa.

Chystá nový projekt s rozpočtom 140 miliónov €

Registrácia nových žiadostí je naďalej otvorená, slúži však len na evidovanie záujmu domácností o podporu v ďalšom období, kedy SIEA pripravuje nový projekt s rozpočtom 140 miliónov eur financovaný z Programu Slovensko. Nové podmienky podpory budú zverejnené po schválení projektu. O príprave projektu bude SIEA priebežne informovať.

Dotačné projekty bežia od roku 2015

Podpora na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach z aktuálneho projektu Zelená domácnostiam, ktorý je financovaný z európskych a štátnych prostriedkov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, je k dispozícii od roku 2015.

Vďaka národnému projektu SIEA pribudlo na Slovensku 47-tisíc zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, pričom celková suma preplatených poukážok presiahla 100 miliónov eur. Spolu bolo doteraz podporených 13 779 inštalácií slnečných kolektorov, 15 972 tepelných čerpadiel, 11 313 fotovoltických systémov a 6 597 kotlov na biomasu.

24. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+