MojElektromobil

Japonské spoločnosti Honda Motor Co a Mitsubishi Corporation, ktoré sú vo svete známe výrobou automobilov, spájajú sily. Budúcnosť vidia v elektromobilite, a tak spoločne oznámili plány na založenie nového spoločného podniku, ktorý sa bude špecializovať práve na výzvy v elektromobilite. Novinku oznámila Honda na svojich stránkach. Nová spoločnosť dostala názov ALTNA.

honda mitsubishi
Zdroj: Honda

ALTNA je založená na memorande o porozumení, ktoré obe spoločnosti podpísali ešte v októbri minulého roka. Výsledkom je rozhodnutie založiť nový podnik a spolupracovať na riešení výziev k spoločenskej implementácii elektromobilov. Nová spoločnosť sa bude zaoberať hlavne týmito otázkami:

  • Optimalizácia nákladov na používanie elektromobilu
  • Predĺženie životnosti akumulátorov, zlepšenie obehu zdrojov v rámci Japonska
  • Prispôsobenie sa zvyšujúcemu sa dopytu po adaptačných kapacitách prostredníctvom sieťových akumulátorov smerom k zvýšeniu podielu obnoviteľnej energie v energetickom mixe Japonska

Auto síce bude vaše, no batériu si ALTNA ponechá

Jedným z prvých cieľov automobilky bude ponúkanie svojich elektromobilov na prenájom prostredníctvom leasingových spoločností, samozrejme dôležitý bude aj samotný predaj. Silné zameranie bude na malé mestské elektromobily, túto éru by mala odštartovať kompaktná dodávka Honda N-VAN, ktorá bude oficiálne predstavená 10. októbra tohto roka. Vozidlá budú prenajímané s tým, že automobilka stále zostane vlastníkom akumulátora. To jej umožní nepretržité monitorovanie jeho stavu, čo by malo v budúcnosti zvýšiť jeho spoľahlivosť.

Honda N-VAN
Honda N-VAN | Zdroj: Honda

Po skončení životnosti budú batérie zreparované, prípadne recyklované. Využitie by mali dostať aj ako zdroj energie v rámci batériového biznisu spoločnosti, ktorý by mohol napríklad napájať domy a podobne. To by malo poskytnúť kapacity na prispôsobenie dopytu a ponuky a prispeje to k väčšej stabilite siete a širšiemu využitiu obnoviteľnej energie.

Viac zelenej energie a optimalizované nabíjanie

Aj v tomto segmente je ešte čo zlepšovať a uvedomujú si to aj japonské automobilky. Preto bude jedným z cieľov modernizovať aj túto dôležitú súčasť elektromobility. ALTNA chce ponúknuť plány nabíjania elektromobilov, ktoré optimalizujú náklady s využitím pokročilých technológií riadenia energie, aby sa zabránilo nabíjaniu elektrických vozidiel počas špičky v sieti.

Nemali by ste prehliadnuť:

Vďaka prepojeniu medzi systémom kontroly energie a elektromobilmi zákazníkov sa nabíjanie automaticky uskutoční v čase, keď sú náklady na energiu najnižšie. Samozrejme, do úvahy sa budú brať aj návyky používateľa vozidla. Vďaka tomu nebude zákazník musieť svojpomocne identifikovať optimálne načasovanie nabíjania v súvislosti s nákladmi.

Prípad nového spoločného podniku Hondy a Mitsubishi nie je ani zďaleka jediným na svete. Napríklad už v roku 2021 sme informovali o tom, že francúzsky Renault a čínska spoločnosť Geely spojili svoje sily a špecializujú sa na výrobu elektromobilov pre ázijské trhy.

Náš tip
Poľsko chce rozbehnúť dotácie na elektromobily. Prekvapuje rozpočet aj podmienky
21. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+