MojElektromobil

Poľsko pripravuje nový dotačný program na podporu nákupu elektromobilov. Zaujímavý je primárne v dvoch ohľadoch. Okrem ohromného objemu vyhradených finančných prostriedkov, kedy sa počíta s celkovou alokáciou 1,6 miliardy poľských zlotých (cca 370 miliónov €) mierne prekvapuje informácia, že dotácie budú udeľované na nákup ojazdených elektromobilov. To znamená, že Poľsko chce podporiť takzvaný sekundárny trh.

Okrem podpory priameho nákupu zo strany fyzických osôb bude možné finančnú dotáciu získať aj pri leasingu alebo dlhodobom prenájme vozidiel. Pri nákupe ojazdeného elektromobilu bude možné získať cca 9220 € (40 000 zlotých). Pri leasingu alebo dlhodobom prenájme bude možné získať takmer 52 000 € pri nových elektromobiloch alebo 34 600 € pri ojazdených modeloch.

Pri ojazdených elektromobiloch nesmie maximálny vek vozidla prekračovať 4 roky. Portál elektromobilni.pl píše, že to vyvoláva búrlivé diskusie o tom, či je skutočne správne takéto ohraničenie, a či je vôbec možné 4 roky staré auto označovať ako skutočne “ojazdené”.

Nový dotačný program by podľa aktuálnych odhadov mohol byť spustený na jeseň 2024. Financovaný má byť z prostriedkov “európskeho plánu obnovy”, preto ho ešte musí odobriť Európska komisia. Odhadovaný termín sa však môže veľmi ľahko posunúť kvôli prebiehajúcim diskusiám o najvhodnejšej podobe podpory.

Podľa prognózy poľskej asociácie PSNM by nová dotačná schéma mohla výrazným spôsobom zvýšiť podiel čisto elektrických vozidiel v poľskom vozovom parku. V prípade splnenia “ideálnych podmienok” by podiel elektromobilov vraj mohol narásť z 3,6 % z roku 2023 na takmer 12 % v roku 2025 a až 22 % v roku 2030.

Pripomeňme si, že v Poľsku ešte dobieha dotačný program “Mój elektryk”, ktorý bol v roku 2021 spustený s alokáciou 700 miliónov zlotých (161,3 milióna €). Odvtedy prešiel niekoľkými úpravami, vrátane dvojitého navýšenia dostupných finančných prostriedkov, vždy o 100 miliónov zlotých. Naposledy sa tak stalo v januári 2024, kedy celkový objem vyčlenených finančných prostriedkov na dotácie dosiahol 900 miliónov zlotých (207,4 miliónov €).

Dotačný program na podporu predaja elektromobilov v marci 2024 spustila aj Česká republika. Na dotačný program vyhradila 1,95 miliardy Kč (necelých 80 miliónov €). Program je vypísaný na 2 roky alebo do vyčerpania alokovanej sumy. Využiť ho môžu výhradne firmy (bez ohľadu na veľkosť) a živnostníci.

Dotácie na elektromobily na Slovensku

Ministerstvo financií SR by malo do 30. júna 2024 rozhodnúť o možných dotáciách na nákup elektromobilov:

„Vyzerá to tak, že vláda chce do štyroch mesiacov spraviť jasno v tom, či na Slovensku budeme mať dotácie na elektromobily alebo nie. SEVA opakovane upozorňuje na príležitosť zaviesť dotačné programy z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti, kde máme mnoho príkladov zo zahraničia a overenú prax,“ hodnotí možné dotácie, daňové úľavy a ďalšie opatrenia na podporu adaptácie elektromobilov Patrik Križanský.

Vláda tiež správne identifikovala potrebu zahrnúť do dotačných schém aj neverejnú nabíjaciu infraštruktúru. Inštaláciu neverejných nabíjačiek chce zaradiť medzi oprávnené výdavky v rámci existujúcich podporných programov pre domácnosti aj podnikateľské subjekty.

Do 30. júna má ministerstvo dopravy zaviesť dočasné zvýhodnenie elektromobilov pri poplatkoch za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest v Slovenskej republike.

19. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+