MojElektromobil

7. až 10. marca sa konalo najväčšie podujatie pracovných a nákladných vozidiel v Severnej Amerike, Work Truck Week. Ako uviedol portál insideevs, Ford na ňom predstavil plne elektrický školský autobus typu A, ktorý je vyrobený na podvozkovej platforme totožnej s modelom E-Transit.

Správu, že Ford vyrobí plne elektrický školský autobus založený na podvozkovej platforme z E-Transit, zverejnila Wandy Young na svojom Twitteri. Tá je globálnou riaditeľkou pre marketing spoločnosti.

Ako vo svojom príspevku uviedla, je to prvýkrát, čo výrobca automobilov ponúka plne elektrický model školského autobusu typu A.

Konkrétne parametre elektrického autobusu zatiaľ nepoznáme

Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe a nie sú dostupné ani na webových stránkach spoločnosti Ford. Podľa doterajších informácií však môžeme aspoň približne odhadnúť niektoré z parametrov plne elektrickej dodávky, určenej na prepravu cestujúcich. Školský autobus typu A je najmenšou kategóriou pre tento druh vozidla.

Kapacita by sa mala pohybovať od 10 do 20 cestujúcich

Jeho maximálna hmotnosť by mala dosahovať približne 4,5 tony a je určený na prepravu 10 až 20 cestujúcich. Typ A1 má o niečo menšiu hmotnosť a tým pádom aj menšiu kapacitu na prepravu cestujúcich, pričom typ A2 zvládne maximálny počet spomínaných 20 cestujúcich. Ak berieme do úvahy podvodzok E-Transitu, cestujúci budú nastupovať dverami za prednými kolesami, zatiaľ čo vodič má k dispozícii vlastné dvere na ľavej strane vozidla.

E-Transit vs. elektrický autobus

Čo sa týka pohonu Fordu E-Transit, oficiálny konfigurátor na webovej stránke spoločnosti ukazuje jedinú možnosť pre podobnú verziu. Tá disponuje zadným elektromotorom s výkonom 198 kilowattov, čo je 266 koní. Elektromotor je schopný poskytnúť krútiaci moment 430 Nm a 68 kWh batéria ponúka dojazd približne 202 kilometrov. Elektrická dodávka Ford E-Transit (Foto: Ford)Plne elektrická dodávka Ford E-Transit je najpredávanejším vozidlom v USA v danom segmente, pričom automobilka minulý rok dodala približne 6 500 kusov. V tomto roku sa očakáva, že počet ešte narastie, pretože americká poštová služba plánuje zakúpiť spolu až 9 250 E-Transitov.

Zaujímavým faktom tiež je, že elektrická dodávka od Fordu ušetrila približne 745 000 galónov plynu, ktorý by bol potrebný na pohon podobných dodávok poháňaných plynom.

Náš tip
Do roku 2030 budeme predávať 80 % elektrických áut, hovorí Volkswagen
10. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+