MojElektromobil

Kedy bude cena batériových elektromobilov rovnaká ako cena modelov so spaľovacími motormi? Touto neľahkou otázkou sa analytici a zástupcovia automobilového priemyslu zaoberajú pomerne často.

Odpovede sa prirodzenie rôznia a tak trochu sa menia aj v čase podľa aktuálneho vývoja naprieč segmentom. Odvážnejšie predikcie hovoria, že často spomínaná cenová parita sa začne dosahovať už v roku 2025. Striedmejšia predpoveď, ku ktorej sa prikláňajú analytici z BloombergNEF, uvádza, že dáta poukazujú skôr na roky 2027 až 2028.

Až po roku 2030

K téme sa sporadicky vyjadruje aj vrcholový manažment jednotlivých automobiliek. Práve to sa udialo aj nedávno. Ako upozornila agentúra Reuters, generálny riaditeľ Fordu, Jim Farley, počas nedávnej konferencie uviedol, že cena elektrických vozidiel sa môže cene spaľovacích modelov začať vyrovnávať až po roku 2030.

S príchodom nového desaťročia by sa mal celý výrobný proces zjednodušiť natoľko, že to stlačí náklady, čo sa prejaví na koncovej cene elektrických modelov. Pre väčšinu automobilových výrobcov má platiť, že “výroba elektrických áut zostane drahšou a náročnejšou až do momentu, kedy sa začne s produkciou druhej a tretej generácie modelov, čo nastane najskôr koncom tohto desaťročia”.

Farley priblížil, že medzi rokmi 2030 a 2035 sa na znížení nákladov na výrobu elektrických modelov prejaví “dramatické zníženie náročnosti práce”, pretože nové modely budú výrazne jednoduchšie s menším počtom rôznych častí a využívať budú menšie batérie z lacnejších materiálov.

Nové obchodné príležitosti

Čiastočne môže v znižovaní nákladov automobilkám pomôcť aj prechod na online predaj a automobilový priemysel si vraj už čoskoro uvedomí obrovský potenciál vysokých príjmov z digitálnych služieb.

Samotný Ford mal medziročne strojnásobiť počet zákazníkov, ktorí využívajú platené služby ako je asistenčný systém Blue Cruise či nástroj pre správu vozového parku Ford Pro.

Tieto digitálne služby má aktuálne využívať 600 000 predplatiteľov. Farley spomenul aj to, že Ford by teoreticky mohol pre svojich zákazníkom ponúkať aj výhodné poistenie, podobne ako to funguje v prípade Tesly.

Náš tip
Ponuka elektromobilov na Slovensku a plány do budúcna | VIDEO
5. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+