MojElektromobil

Fiat predstavil na ženevskom autosalóne paletu piatich konceptov inšpirovaných modelom Panda vrátane nového mestského vozidla a pickupu. Prvý sériový model bude predstavený 11. júla tohto roku a následne až do roku 2027 bude každoročne nasledovať ďalší.

Výrobca tvrdí, že modely boli navrhnuté tak, aby bolo možné ich ponúkať po celom svete. Nepôjde teda len o čisto európsku záležitosť, ale globálny modelový rad. Vďaka  novej platforme koncernu Stellantis môže Fiat využívať modularitu jej konštrukcie.

Fiat Panda koncept interier
Interiér konceptu Fiat Panda | Zdroj: Stellantis

Fiat tiež akcentuje zámer na zelenú budúcnosť nahradením materiálov zaťažujúcich životné
prostredie ako chróm, zliatiny kovov, koža, či polyuretánová pena v sedadlách. V prípade konceptu vozidla Fastback ich dopĺňa aj sústredenie na zníženie aerodynamického odporu, a teda aj účinnosti vozidla. Zaujímavosťou je, že táto platforma bude použiteľná pre rôzne kombinácie pohonov, vrátane čistého elektomobilu či mild hybridu s priečne uloženým spaľovacím motorom.

Efektívnou výrobou ku cenovo dostupným vozidlám

Výrobca avizuje, že v závislosti od modelu je použitých až do 80 % zdieľaných dielov, a to napríklad v interiéri. Tie opäť prispievajú k efektívnejšej výrobe, čo sa premieta do nižších výrobných nákladov, a teda aj dostupnosti vozidla.

Fiat Panda koncept city
Mestský koncept Fiat Panda | Zdroj: Stellantis

Základom a východiskovým konceptom je nový mestský elektromobil, ktorý je však väčší než súčasný model Panda. Hoci presné rozmery (a ani cena) zatiaľ nie sú k dispozícii, nová Panda bude mať pravdepodobne podobné rozmery ako nový Citroen e-C3 (avizovaná cena od 23 200 €), ktorý má dĺžku 4 010 mm, šírku 1 760 mm a výšku 1 570 mm. To by bol nárast oproti súčasnej Pande, ktorá je o 300 mm kratšia a o viac ako 100 mm užšia.

Elektromobil Fiat Panda

Fiat tiež tvrdí, že kladie dôraz na použitie udržateľných materiálov ako napríklad recyklované plasty a bambusové vlákna. Vozidlo obsahuje aj niekoľko vtipných vychytávok, ako napríklad nabíjací kábel s automatickým navíjaním.

Fiat Panda koncept pick-up
Koncept Fiat Panda ako pick-up | Zdroj: Stellantis

Druhou štúdiou predstavenou vo videu je pick-up. Fiat je lídrom trhu v Južnej Amerike a pick-up Strada je najpredávanejším vozidlom v Brazílii. Talianska značka predpokladá, že tento typ vozidla má potenciál zopakovať svoj úspech aj na globálnej úrovni, dokonca aj v Európe.

Ďalšie dva koncepty predstavujú vozidlá kategórie SUV a ešte priestrannejší „Camper“, ktorý môže slúžiť nielen na prepravu rodiny, ale aj na voľný čas napríklad v podobe pobytu v prírode.

A ako pokračovanie tradície modelov Fiat Fastback v Brazílii a Fiat Tipo na Blízkom východe a v Afrike – má tretia štúdia ambíciu etablovať sa na globálnej úrovni v Latinskej Amerike, na Blízkom východe, v Afrike a údajne taktiež aj aj v Európe.

Fiat Panda koncept fastback
Koncept Fiat Panda ako fastback | Zdroj: Stellantis

Vozidlo má aerodynamický profil, ktorý sa podpisuje na jeho športovejšom výzore a vyššej efektivite z dôvodu nižšej spotreby zdroja energie, či už ide o elektrickú energiu alebo fosílne palivá.

Mohlo by vás zaujímať:

Dôležitú premiéru štýlového malého elektromobilu na autosalóne v Ženeve má za sebou aj Renault, ktorý predstavil nový, čisto elektrický Renault 5.

Náš tip
Nový Renault 5 E-Tech electric: retro imidžovka od 25 000 eur!
27. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+