MojElektromobil
eAutoportal 25. októbra 2017

Prím v oblasti batérií do elektromobilov a energetických úložísk v súčasnosti hrajú najmä ázijské spoločnosti a americká Tesla. Európska únia to však chce zmeniť, pretože nemôže byť závislá na „dovoze“ zahraničných technológií. Pomôcť má aliancia európskych krajín po vzore Airbusu a dotačný balík.

Tento mesiac zorganizovala Európska komisia stretnutie, ktorého cieľom bolo nasmerovanie európskeho priemyslu na vývoj a produkciu batérií do elektromobilov a energetických úložísk. Zúčastnili sa ho zástupcovia členských štátov EÚ, lídri európskeho priemyslu a predstavitelia Európskej investičnej banky.

„Aktuálne je Európa závislá od azíjských batériových technológií. Preto sa musíme začať pýtať, ako naštartovať ich produkciu na starom kontinente. Mojou ambíciou je umožniť vzniku európskej aliancie pre batérie,“ povedal podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a zároveň ocenil, že táto vízia má podporu členských krajín EÚ, ako aj významných priemyselných hráčov.

Náš tip
Nová generácia uhlík-iónových batérií má priniesť rýchlosť nabíjania porovnateľnú s tankovaním paliva
aliancia pre baterie
Zdroj: ecomento.com
 

Lukratívny biznis

Odhaduje sa, že trh s batériami môže priniesť ročný obrat vo výške 250 miliárd eur a okolo 5 miliónov pracovných miest. Takže o lukrativite tohto biznisu niet pochýb. Aktuálnymi lídrami v tejto oblasti sú kórejské spoločnosti LG Chem a Samsung SDI, japonské Panasonic a NEC či čínske BAD a CATL. Ázijskú hegemóniu narúča jedine americká Tesla.

Vzorom má byť Airbus

Podľa zástupcov Francúzska, Nemecka a Poľska, ktorí boli účastníkmi tlačovej konferencie na túto tému, treba vytvoriť alianciu pre batérie, inak EÚ stratí prvenstvo v oblasti produkcie automobilov. Podľa nich si ma nová aliancia brať príklad z výrobcu dopravných lietadiel Airbus. Táto spoločnosť vznikla za podpory viacerých európskych krajín a dnes je významným hráčom v leteckom priemysle.

Podľa denníka Financial Times má EÚ pre vznik aliancie vyčleniť finančný balík vo výške 2,2 miliardy eur.

Zdroj: euractiv.sk, titulný obrázok: ecomento.com

25. októbra 2017
Fotománia

+