MojElektromobil

V hlavnom závode spoločnosti ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi dnes oficiálne odštartovala sériová výroba modelu ENYAQ iV. Tento elektromobil je prvým sériovým modelom značky ŠKODA, ktorý bol od začiatku koncipovaný ako čisto batériové vozidlo.

Elektrické SUV je postavené na modulárnej platforme MEB z dielne koncernu Volkswagen. Do predaja sa dostalo aj na Slovensku.

350 vozidiel denne

V budúcnosti bude česká automobilka vyrábať popri modeloch OCTAVIA a KAROQ denne až 350 vozidiel svojho nového SUV, a to na jedinej výrobnej linke v celom koncerne určenej pre vozidlá s podvozkovými platformami MQB a MEB.

Prestavba za 32 miliónov

Na to, aby jedna výrobná linka zastrešovala paralelnú produkciu modelov na báze platformy MEB a MQB bolo potrebné vykonať rozsiahlu prestavbu. ŠKODA uvádza, že v Mladej Boleslavi do nevyhnutnej prestavby investovala 32 miliónov €.

Automobilka upravila statiku budovy, dimenzovala technológie prepravy dielov na hmotnosť čisto batériových vozidiel aj montovaných komponentov a zaviedla potrebné bezpečnostné opatrenia v oblasti manipulácie s batériami.

„ENYAQ iV je prvým sériovým modelom značky ŠKODA, ktorý bol od začiatku koncipovaný ako čisto batériové vozidlo. Tým kladie naše nové SUV úplné iné požiadavky na výrobné procesy a sled výrobných operácií ako je to pri modeloch so spaľovacím motorom. Túto skutočnosť odrážajú aj rozsiahle opatrenia spojené s prípravou a prestavbou, ktorú sme v našom hlavnom závode v Mladej Boleslavi realizovali od leta minulého roka. Dnešné zahájenie výroby modelu ŠKODA ENYAQ iV na jedinej výrobnej linke v celom koncerne určenej pre vozidlá na báze platformy MEB a MQB je naozaj mimoriadnym okamihom pre všetkých našich zamestnancov.“

Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za výrobu a logistiku

Výroba elektromobilov v Európe

V Európe sa už dlhší čas vyrába viacero elektromobilov a plug-in hybridov. Svoju pozornosť na európsky trh nedávno začala upriamovať aj spoločnosť Rivian. Kórejská automobilka KIA plánuje vo svojom žilinskom závode produkovať nové elektromobily od roku 2024 a Volkswagen len nedávno v Bratislave odštartoval výrobu Touareg R s plug-in hybridným pohonom.

Náš tip
Volkswagen ID.4 je v predaji aj na Slovensku, cena atakuje 45 000 € bez tepelného čerpadla
25. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+