MojElektromobil

Jedným zo snov Elona Muska je Autopilot. Softvér, ktorý sa postará, aby išla Tesla samostatne v doprave, sa snaží vo svojich elektromobiloch neustále zlepšovať. Na konferencii interaktívnych médií, filmu a hudby SXSW 2018 aktuálne uviedol, že podľa neho sa táto technológia rozšíri v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov. Upresnil tak časový horizont, v ktorom sa môžeme tešiť na autonómnu jazdu. Pred tým totiž hovoril o 2-ročnom načasovaní. Zaujímavosťou je, že hoci pred tým zvykol hovoriť na margo svojej automobilky, teraz vravel už všeobecne o automobiloch. Je tu totiž už viacero ďalších výrobcov, ktorí prichádzajú s autonómnym riadením a pán Musk si uvedomuje ich potenciál.

Náš tip
Tesla Autopilot používa superpočítač s výkonom 150 MacBookov Pro

Tesly sú teoreticky už pripravené na úroveň 5

Majitelia Tesiel, ktorí v poslednom čase obdržali Teslu majú Autopilota verzie 2.0 a 2.5. Autonómna jazda má pritom všeobecne 5 stupňov, pričom päťka je úplne samostatná jazda auta, pri ktorej vodič nemusí byť zainteresovaný do jazdy. Tesla má, samozrejme, zálusk až na túto úroveň. Ich autá sa už predávajú s takouto funkciou, no momentálne nie je aktívna. S časovým rozsahom 18 mesiacov by sme sa možno mohli dočkať jej spustenia cez softvérovú aktualizáciu. Spoločnosť však najskôr potrebuje dokázať, že tento spôsob jazdy je bezpečnejší ako ľudské vedenie automobilu. Samozrejmosťou je však ešte získanie rôznych súhlasov z príslušných regulačných orgánov.

Autopilot v Tesle má zatiaľ rok sklz

Elon Musk je navyše pripravený postupne demonštrovať vyspelosť Autopilota veľkou cestou z pobrežia USA naprieč krajinou. To hodlá spraviť v nabližších 3 – 6 mesiaoch. Na ukľudnenie situácie však treba dodať, že jeho časové plány sa občas trochu natiahnu a už uvedenie Autopilota 2.0 je o rok oneskorené. S napätím však budeme očakávať postup na poli Autopilota. A to nie len pri Tesle, ale aj pri ďalších automobilkách, ktoré s ním majú plány.

Zdroj: electrek.co

14. marca 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+