MojElektromobil
Matúš Kapusta 26. mája 2017

Možno ste už počuli o tom, že elektromobily Tesla majú v sebe zabudovaný superpočítač. Ide o jednotku od spoločnosti Nvidia, ktorá sa stará o množstvo výpočtov potrebných pre správne fungovanie autopilota. Teraz sme sa o tomto zariadení dozvedeli nové zaujímavé informácie.

Náš tip
Majitelia elektromobilov Tesla sa dočkajú ďalších vylepšení

Počítač majú aj súčasné modely

Nvidia uvádza, že superpočítač je postavený na platforme Drive PX2 a v automobiloch Tesla ho nájdeme od októbra 2016. Tieto modely sú údajne pripravené na to, aby jedného dňa zvládli plnohodnotné autonómne jazdenie na najvyššej úrovni autonómnosti.

tesla autopilot nvidia drive px2
Tesla superpočítač, zdroj: TMC

Nvidia ale odhaduje, že jeden takýto superpočítač zvládne iba autonómne riadenie na úrovni 4, čo ešte nie je úplne autonómna jazda. Podľa Nvidie je potrebné použitie dvoch takýchto počítačov, aby bolo možné dosiahnuť úroveň 5.

tesla autopilot nvidia drive px2
Tesla superpočítač, zdroj: TMC

Tento superpočítač je veľmi jednoduché nájsť a skontrolovať – nachádza sa v hornej časti priehradky na strane spolujazdca. Až doteraz sme si ale mysleli, že elektromobily Tesla ponúkajú výkonnejšiu verziu superpočítača s dvomi grafickými kartami a viacerými vstupmi pre informácie z radaru. Podľa všetkého ale v automobiloch Tesla nájdeme špeciálne upravenú konfiguráciu, ktorá nie je najvýkonnejším modelom od Nvidie. Keďže výrobca tvrdil, že sú potrebné dve takéto (najvýkonnejšie) jednotky pre plnohodnotnú autonómnu jazdu, je možné, že súčasné automobily Tesla na to v skutočnosti nie sú pripravené.

Tesla to zvládne aj s jedným

Na druhej strane, počítače sú skutočne ľahko prístupné a jednoducho upgradeovateľné. Okrem toho sa Elon Musk nechal počuť, že z týchto superpočítačov chce vyžmýkať maximum aj softvérovou optimalizáciou a v prípade Tesly by tak stačil jeden takýto počítač aj na plnohodnotnú autonómnu jazdu úrovne 5. Je ale otázne, či to Tesla zvládne s týmto konkrétnym modelom. Elon Musk tomu verí a nám neostáva nič iné, iba veriť tiež.

Zdroj: TMC via Electrek

eautoportal zdielanie

26. mája 2017
Fotománia

+