MojElektromobil

„Elektromobilita je už dnes atraktívna aj pre firemné vozové parky, najmä v kombinácii s operatívnym lízingom.“

Lucia Dobos, manažérka oddelenia pre firemných klientov VOLKSWAGEN Finančné služby Slovensko s.r.o.

V čom vnímate najväčšie výhody elektromobilov voči konvenčnému palivu vo firemných vozových parkoch?

Trend v Európe je jasný, v budúcom desaťročí by sa v EÚ mali prestať vyrábať autá so spaľovacími motormi. Elektromobily sú však pre firmy zaujímavé už dnes, ako ich ekologická a energeticky efektívna alternatíva. Niektoré spoločnosti po nich siahajú, aby ušetrili na palive, iné priťahujú nízke emisie, ďalšie ich zasa využívajú, pretože cítia tlak svojich vlastných klientov na udržateľnosť. Všetky tieto aspekty robia elektromobilitu atraktívnou pre firemné vozové parky – a operatívny lízing je atraktívnou možnosťou ako ju financovať. Najmä preto, že riziko z vývoja nákladov na servis a tiež riziko straty hodnoty vozidla klient prenáša na lízingovú spoločnosť, ktorá je vlastníkom vozidla.

Stúpa záujem o alternatívne palivá? Ako na tom sú LPG/CNG verzus hybrid verzus čisto elektrické autá?

Jednoduchá odpoveď je, že stúpa. Treba však jedným dychom dodať, že začíname z poslednej pozície: podľa údajov Slovenskej asociácie elektrických vozidiel (SEVA) sa Slovensko umiestnilo v roku 2022 v rebríčku krajín EÚ v prijímaní elektrických vozidiel na poslednom mieste. Situácia sa však zlepšuje, v prvom polroku 2023 sa na Slovensku zaregistrovalo takmer 2000 batériových osobných áut a malých dodávok, čo je podľa SEVA medziročný nárast o vyše 63 %. Ak rátame aj hybridy, tých je podľa štatistík ministerstva vnútra ešte niekoľkonásobne viac. Zvýšený záujem o batériové vozidlá zaznamenávame aj u našich klientov.

test Cupra Born eBoost
Cupra Born eBoost

Aké sú hlavné argumenty pre výber elektromobilu?

Naši klienti si elektromobily vyberajú najmä z dôvodu nižších prevádzkových nákladov – ak je správne vyriešené nabíjanie, je až o polovicu lacnejšie ako nákup tradičných pohonných hmôt. Z pohľadu celkových nákladov (TCO)  je to preto skutočne atraktívna možnosť. Samozrejme, mnohí klienti uprednostnia elektromobil aj preto, že sa chcú správať zodpovedne a dbajú aj na ESG kritériá. Veľa firiem má vo svojich stratégiách na najbližšie roky záväzky znižovať emisie.

Vnímate sieť dobíjacích staníc na Slovensku za dostatočnú?

Elektromobilita na Slovensku je vo vývoji. Ak sa pozrieme na súčasný stav, asi ho nemôžeme nazvať uspokojivým. Vidno však pozitívne trendy. Podľa SEVA narástol počet verejných nabíjacích bodov medziročne približne o tretinu. Stále však zaostávame za európskym priemerom, nedostatočná je najmä sieť v blízkosti medzinárodných koridorov. Pre rozvoj infraštruktúry bude dôležitá aj podpora zo strany štátu. Minulá vláda schválila akčný plán rozvoja elektromobility, väčšina podporných opatrení má byť financovaná z Plánu obnovy, takže je tu nádej, že sa Slovensko v tejto oblasti posunie.

Poskytujete zákazníkom aj predplatné na niektorú zo služieb dobíjania, alebo je to plne v réžii klientov?

Spolupracujeme s dodávateľom nabíjacích kariet, v ponuke máme aj špeciálny fleetový balík nabíjania. Samotné fyzické nabíjanie elektromobilov je však už na klientoch, podobne ako pri tankovaní bežného paliva.

Volkswagen ID.4 GTX TEST
Volkswagen ID.4

Môžu sa zákazníci z menších miest obávať o dostupnosť servisu elektromobilu? Viete zabezpečiť servis aj mimo krajských miest?

Dostupnosť servisu závisí od vybranej značky, väčšina z nich má  servisné pokrytie po celom Slovensku, vrátane regiónov. V prípade operatívneho lízingu navyše vieme klientom garantovať  mobilitu v prípade, že majú auto v servise.

Existuje možnosť vyskúšať si elektromobil na kratšie obdobie a až následne podpísať zmluvu na dlhšie obdobie?

S touto otázkou sa stretávame pomerne často, klienti si nie sú istí, ako budú schopní fungovať s elektromobilom na každodennej báze. Značka Škoda nedávno spustila svoju požičovňu Škoda GO, ktorá im umožní nájsť presne na toto odpoveď. Samozrejme, ak elektromobil zákazníka očarí, čo sa pomerne často stáva, my mu vieme ponúknuť výhodné modely financovania už na 1 rok s možnosťou predĺženia.

Aké modely aktuálne ponúkate?

Financovať vieme všetky značky, nielen naše koncernové, výber je teda plne na klientovi – ponuka je široká, môže si zvoliť elektromobil, ktorý bude najlepšie spĺňať všetky jeho potreby. Možnosti sa budú navyše v najbližších rokoch rozširovať, keďže automobilky plánujú svoje portfólio elektrických vozidiel obohatiť o ďalšie modely. Z našich značiek je veľmi obľúbená napríklad Škoda Enyaq, ktorá je najpopulárnejším elektromobilom na Slovensku a v tesnom závese je to VW ID.4.

Škoda Enyaq iV Coupe RS TEST
Škoda Enyaq iV Coupe RS

Sú cenovo porovnateľné s bežnými autami?

V súčasnosti sú elektromobily stále v porovnaní s autami so spaľovacími motormi drahšie, hoci s rozvojom elektromobility v dostupnej budúcnosti očakávame postupné cenové vyrovnávanie. Preto záujemcom v súčasnosti odporúčame operatívny lízing – tak si môžu zabezpečiť moderné, ekologické a efektívne elektrické vozidlo bez akýchkoľvek vstupných nákladov.

V čom sú špecifické výhody operatívneho lízingu oproti finančnému lízingu pri elektromobiloch oproti bežným motorom? (baterky?)

Pri finančnom lízingu vozidlo zakúpi lízingová spoločnosť a následne ho klientovi prenajíma za mesačné splátky. Po uhradení všetkých splátok a poplatkov sa klient stáva vlastníkom vozidla, so všetkými záväzkami, povinnosťami a rizikami, ktoré to prináša. Pri operatívnom lízingu znáša všetky riziká lízingová spoločnosť – klient si vyberie auto, rozsah služieb a dobu prenájmu a jednoducho povedané, už sa len vozí. O všetko ostatné sa stará naša spoločnosť.

Výhodou je, že netreba žiadny vstupný kapitál, čo môže byť pri vyšších obstarávacích cenách elektromobilov relevantný argument. Pri operatívnom lízingu sa navyše lízingová spoločnosť stará o kompletný servis, poistenie, prezúvanie a uskladnenie pneumatík a podobne. Po skončení doby prenájmu klient auto vráti a nemusí ho tak trápiť stav batérie či zostatková hodnota auta. Navyše je priaznivý aj z hľadiska cashflow, pretože mesačná splátka je fixná po celú dobu lízingu a vstupuje do nákladov firmy.

6. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+