MojElektromobil

Uplynulé týždne prebiehal nový ročník ankety Elektromobil roka 2020. Po troch rokoch a novej várke elektrických modelov sme sa rozhodli anketu zopakovať. Vybrali sme viac ako 40 elektromobilov a plug-in hybridov od rôznych značiek, ktoré sme nominovali do štyroch kategórií.

A to konkrétne:

  • Elektrické SUV
  • Elektromobil
  • Plug-in hybridné SUV
  • Plug-in hybrid

V každom prípade teda muselo ísť o automobil, ktorý je možné nabíjať z elektrickej zásuvky. Ankety sa zúčastnilo takmer 1 000 respondentov a výsledky sme už odprezentovali aj na akcii Salón Elektromobilov 2020, ktorá sa uskutočnila cez posledný víkend v Košiciach. Ak ste ich teda už nepočuli naživo alebo v streame na Facebooku, prinášame vám ich aj takto v článku.

Výsledky sú teda nasledovné:

Kategória Elektrické SUV

3. Mercedes-Benz EQC 400 4Matic – 15 % hlasov

Tretie miesto obsadil prvý plnohodnotný elektromobil z dielne Mercedes-Benz. Model EQC ponúka viac ako 400 kilometrov elektrického dojazdu a rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom 100 kW.

Mercedes Benz EQC

2. Hyundai Kona Electric – 20 % hlasov

Model Kona od kórejskej automobilky Hyundai patrí medzi obľúbené elektromobily, ktoré ponúkajú veľmi solídny elektrický dojazd nad 400 kilometrov. Vďaka nízkej spotrebe a v kategórii elektromobilov aj nižšej cene ide o jedno z najpredávanejších áut. hyundai kona electric

  1. Audi e-tron quattro/Sportback – 24 % hlasov

Prvé miesto obsadil pomerne suverénne model e-tron od Audi, ktorý je hlavným súperom Mercedes-Benz EQC. Ten rovnako ponúka dojazd cez 400 kilometrov a rýchle nabíjanie až do 150 kW.

Elektromobil roka 2020 výsledky e-tron sportback

Kategória Elektromobil

3. Peugeot e-208 – 13 % hlasov

Model Peugeot e-208 pochádza zo Slovenska, konkrétne Trnavy. Závod Peugeot vyrába prvý elektromobil na Slovensku už niekoľko mesiacov a ide o jedno z mnohých elektrifikovaných vozidiel koncernu PSA Group. Dojazd približne 300 kilometrov pri kapacite batérie 50 kWh či podpora nabíjania až 100 kW robí z tohto malého mestského auta atraktívny kúsok.

peugeot e-208

2. Hyundai Ioniq Electric – 15 % hlasov

Hyundai má v ponuke aj ďalší elektromobil, tentokrát však v menšom prevedení. Model Ioniq je dostupný aj ako plug-in hybrid či s klasickým spaľovacím motorom, avšak vďaka rozumnému elektrickému dojazdu či rýchlemu nabíjaniu je taktiež dobrou voľbou.

Hyundai IONIQ bev

  1. Porsche Taycan – 18 % hlasov

V tejto kategórii však vyhral Porsche Taycan, čo možno ani nie je prekvapením. Prvý športový elektromobil od Porsche si získal pozornosť nielen v radoch fanúšikov elektromobility, no taktiež aj u širokej verejnosti.

porsche taycan 4s obnoviteľných zdrojov energie Elektromobil roka 2020 výsledky

Kategória Plug-in hybridné SUV

3. Audi Q7 55 TFSIe – 10 % hlasov

Audi Q7 patrí cenné miesto v rade plug-in hybridných modelov Audi. Štandardný elektrický dojazd do 50 kilometrov však iba kopíruje ponuku ostatných automobiliek a svoju identitu si drží najmä v exteriéri, interiéri a jazdných vlastnostiach.

2. DS 7 Crossback e-Tense – 13 % hlasov

Nová značka koncernu PSA to vytiahla hneď na druhé miesto. Prémiovejšie DS určite potešilo aj nás počas testu, ktorý vám možno aj odpovie na to, prečo sa mu podarilo predbehnúť aj ostrieľané Audi.

ds7 plug in hybrid test citroen e tense

  1. Volvo XC90 Twin Engine – 14 % hlasov

Víťazstvo kategórie plug-in hybridných SUV patrí automobilke Volvo, konkrétne modelu XC90 Twin Engine. Ide o najvyšší plug-in hybridný model v rade XC. My sme si v teste už odskúšali menšiu verziu Volvo XC40.

volvo xc 90 salon elektromobilov Elektromobil roka 2020 výsledky

Kategória Plug-in hybrid

3. Audi A6 Limousine sport 55 TFSIe – 11 % hlasov

Tretie miesto medzi plug-in hybridmi obsadilo opäť Audi. Luxusnejšia limuzína nás pri teste skôr prekvapovala a to aj skvelými jazdnými vlastnosťami. Kombinovaná motorizácia autu skôr pridáva na atraktívnosti a jazdnom zážitku.

audi a6 phev plug in hybrid

2. Hyundai Ioniq PHEV – 13 % hlasov

Hyundai sa opäť umiestnil, a to opäť na druhom mieste s modelom Ioniq. Spomínaná plug-in hybridná verzia si niečo požičala aj z čisto elektrickej verzie, a to najmä ohľadom spotreby.

  1. Škoda Superb iV – 20 % hlasov

Škoda to predsa len dotiahla na prvé miesto. Elektrický dojazd presahujúci až 60 kilometrov v kombinovanom jazdnom tempe mesto a okresné cesty je určite slušný. O to viac ale zamrzí prítomnosť iba základnej palubnej nabíjačky.

superb ev e iv test skoda Elektromobil roka 2020 výsledky

Štvrté miesta

V kategórii Elektrické SUV – obsadil štvrté miesto Peugeot e-2008 s 10 % podielom hlasov

Elektromobily – obsadil štvrté miesto Volkswagen ID.3 s 12 % podielom hlasov

Plug-in hybridné SUV – obsadil štvrté miesto Mercedes-Benz GLE 350 de s 10 % podielom hlasov

Plug-hybridy – obsadil štvrté miesto Peugeot 508 SW s 9 % podielom hlasov

7. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+