MojElektromobil

Hovorené slovo má svoje čaro a podcasty dokážu veľmi príjemnou formou sprostredkovať množstvo zaujímavých informácií z rôznych oblastí. Môžete ich počúvať počas cestovania, vo voľnom čase, ale aj popri práci.

Podcastov o elektromobiloch síce nie je veľmi veľa, no niekoľko tých, ktoré sa tejto téme venujú sa predsa len dá nájsť. Dokonca aj priamo zo slovenskej produkcie. Poďme sa pozrieť na niekoľko podcastov, v ktorých hlavnú úlohu zohrávajú elektromobily.

Na plný prúd

Ak hľadáte podcast o elektromobiloch, tak by vaše prvé kroky mali smerovať k produkcii Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA). Produkuje prvý slovenský podcast o elektromobilite, elektrických autách a jazdení na elektrickú energiu – Na plný prúd. Aktuálne má na konte takmer 50 epizód s veľmi zaujímavými témami, pričom produkcia pokračuje aj v roku 2023. SEVA už zo svojej podstaty žije elektromobilitou naplno, takže o kvalitu informácií je postarané. Podcast nájdete na oficiálnej stránke SEVA alebo cez Podmaz.

Séria Za volantom o elektromobiloch

Podcast Na Plný Prúd je priamo zameraný na elektromobily, to ale neznamená, že voči téme zostávajú slepé aj ostatné produkcie. Zaujímavá je napríklad špecializovaná séria Za volantom o elektromobiloch od SME. Tradične sa tento podcast volá „Za volantom“, no vďaka spolupráci so Škoda Auto Slovensko vzniklo aj niekoľko epizód zameraným práve na elektrické autá.

ŠKODA ROADCASTY

Svoju krátku sériu podcastov o elektromobilite pripravovala aj ŠKODA. Celkovo vyšli 4 časti, ktoré moderoval Michal Sabo. Medzi hosťami sa objavili ekoaktivistka Natália Pažická, teoretický fyzik Samuel Kováčik známy pod prezývkou „Vedátor“, YouTuber a spoluzakladateľ RDM Garáže Drahomír Piok a slovenská herečka Monika Hilmerová, ktorá sa stala ambasádorkou značky ŠKODA. Ide o obsah z produkcie ŠKODY, takže treba očakávať, že sa tam budú spomínať jej produkty a podobne.

Smart Green Mobility

V tomto prípade nejde o tradičný koncept podcastu, avšak celý projekt je zameraný na tému elektromobility a zelenej mobility ako takej. 10 videí pokrýva oblasti: Zelená mobilita a postoj EÚ, SR a ČR, Alternatívne pohony motorových vozidiel, Nabíjanie elektromobilov, súčasnosť a plány do budúcna, Povinná výstavba nabíjacej infraštruktúry, Energetická infraštruktúra + Energetický mix, Vývoj, výroba a recyklácia batérií, Bezpečnosť a servisné zásahy pri elektromobiloch, Súčasná ponuka elektromobilov a plug-in hybridov, Mýty a fakty o elektromobiloch a Výhody pre majiteľov elektromobilov.

Napriek tomu, že ide o videá, prínosom sú aj bez obrazu, takže ich stačí počúvať. Odborným garantom projektu a vzdelávacej platformy Smart Green Mobility je Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) a český odborný portál zameraný na elektromobilitu fDrive.cz. Projekt je iniciatívou portálu MojElektromobil.sk a celkovo sa na príprave podieľali takmer tri desiatky odborníkov z rôznych oblastí. Videá sú po bezplatnej registrácii dostupné priamo na stránke Smart Green Mobility.

Ušetrisko

Hoci to nie je podcast zameraný priamo na elektromobilitu, k téme má pomerne blízko. Podcast produkuje Slovenská inovačná a energetická agentúra a ponúkať má informácie o novinkách, trendoch, ale aj mýtoch pri šetrení energiou, využívaní obnoviteľných zdrojov, a tým aj znižovaní účtov. Vypočuť si ho môžete na všetkých podcastových platformách, ako aj na YouTube.

Vybrané epizódy bežných podcastov

Denník N sa zase pred časom zameral na problematiku okolo batérií pre elektromobily – epizóda „Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov“. Tiež ide o prakticky osamelý diel venovaný elektromobilite, no jediný špecializovaný podcast je spomínaný Na Plný Plyn, takže tu už sme v segmente niekoľkých epizód zo všeobecnej produkcie.

Elektromobilita sa pozornosti dočkala aj zo strany týždenníka Týždeň, ktorý sa jej venoval v niekoľkých častiach svojho podcastu .chytrémesto.

Spomeňme si ešte časť „Autobatérie a elektromobily“ z podcastu Čierna labuť_FM či epizódu „Na Zelenú Tému so ZSE: Rozhovor s vlogerom, Rasťo Chvála: ,,Elektromobil by mal byť druhé auto v rodine“ z produkcie Podcasty Aktuality.sk.

Ako hľadať podcasty o elektromobiloch?

Veľkou pomocou v tomto smere budú špecializované weby, ktoré slúžia ako databázy epizód slovenských podcastov – Podmaz.sk. Do vyhľadávania stačí zadať pojmy „elektromobil“ a zobrazia vám epizódy, ktoré sa venujú tejto téme.

21. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+