MojElektromobil

Nová generácia Opel Grandland predstavuje pre automobilku významný míľnik, ktorým chce držať krok s dobou. SUV tvoria viac než polovicu predajov všetkých vozidiel, čo znamená, že takmer každý mainstreamový výrobca chce mať v ponuke aj SUV strednej triedy, v tomto prípade navyše aj elektrické. O novinke informoval koncern Stellantis.

Elektrický Opel Grandland: Batéria a dojazd

Ide oprvý Opel, ktorý využíva novú platformu koncernu Stellantis, STLA Medium. Vďaka novej architektúre a akumulátoru s kapacitou až 98 kWh, elektromotoru novej generácie a ďalším prvkom, ako je tepelné čerpadlo, bude nový Opel Grandland Electric schopný dosiahnuť elektrický dojazd až okolo 700 kilometrov. Výrobca sľubuje čas DC nabíjania na 80 % kapacity batérie za približne 26 minút.

opel grandland bateria
Platforma novinky Opel Grandland Electric | Zdroj Stellantis

Nový Grandland sa objaví aj v kombinácii so spaľovacím motorom. Opel Grandland Plug-in Hybrid príde s dojazdom až 85 km bez lokálnych emisií, v ponuke nájdeme aj Grandland Hybrid so 48-voltovou architektúrou.

Elektromobil Opel Grandland: Rozmery

Medzigeneračne Grandland podstatne vyrástol, a to najmä vďaka dĺžke väčšej až o 173 mm. Na výšku podrástol o 19 mm a na šírku o 64 mm v porovnaní s predchodcom. Hovoríme teda o dĺžke 4 650 mm, šírke 1 905 mm a výške 1 660 mm.

interier opel grandland
Interiér novinky Opel Grandland | Zdroj: Stellantis

Dlhý rázvor 2 784 mm a strmé zadné dvere zdôrazňujú väčšiu priestrannosť kabíny a kufra. Zadné sedadlá sa dajú sklopiť v pomere 40:20:40, čím vznikne batožinový priestor s objemom až 1 641 litrov.

Výrobca zverejnil aj krátke video, v ktorom odhaľuje viaceré detaily interiéru aj exteriéru.

Najbližšiu konkurenciu pre nový Opel Grandland bude tvoriť najmä sesterská automobilka s novými modelmi Peugeot E-3008 a Peugeot E-5008 postavenými na rovnakej platforme. Tie ponúknu aj menšiu batériu s kapacitou 73 kWh.

Mohlo by vás zaujímať:

Škoda Enyaq
Škoda Enyaq | Zdroj: Škoda

Na našom trhu bude novinka súperiť predovšetkým s jednotkou na trhu elektromobilov, ktorou je Škoda Enyaq. Tá je na dĺžku len o milimeter kratšia, v ďalších rozmeroch sa odlišuje tiež len minimálne. Nedávno prešla modernizáciou, pri ktorej dostala novú batériu s kapacitou 82 kWh, elektromotor aj infotainment.

Náš tip
Renault Scenic E-Tech Electric: Európske Auto (nielen) roka | Prvá jazda
23. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+