MojElektromobil

Prvý plne elektrický pick-up od RAM Truck absolvoval svetovú premiéru na medzinárodnom autosalóne v New Yorku. Podľa dostupných informácií RAM 1500 REV ponúkne s 229 kWh batériou na jedno nabitie dojazd až 800 km.

Elektrifikácia sa aktuálne týka viacerých automobiliek, a to aj tých, pre ktoré boli vždy typické veľké objemy spaľovacích motorov a spotreba paliva, ktorá presahovala desiatky litrov na sto kilometrov. Jedným z príkladov je aj značka RAM, ktorá chce s novým plne elektrickým pick-upom prekonať konkurenciu v oblastiach, ktoré zákazníkov podobných vozidiel zaujímajú najviac. Nový RAM 1500 REV má byť výnimočný v dojazde, ťahaní, vo výške užitočného zaťaženia a tiež v dobe nabíjania.

RAM 1500 REV s dojazdom až 800 km

Plne elektrický RAM bude pre zákazníkov dostupný s dvomi rôznymi batériami. Štandardná 168 kWh batéria zvládne dojazd až 560 km a voliteľná, 229 kWh batéria, ponúkne dojazd viac ako 800 km.

Pri rýchlom nabíjaní s výkonom až 350 kW sa dokážu oba typy batérií nabiť za približne 10 minút na kapacitu potrebnú na dojazd až 170 km.

RAM ponúkne obojsmerné nabíjanie

Zaujímavým riešením automobilky je obojsmerné nabíjanie. To môže fungovať napríklad z vozidla do vozidla, kedy energiu z vozidla RAM bude možné využiť na nabíjanie iného elektrického vozidla Stellantis. Ďalším riešením bude možnosť využitia energie vozidla RAM vrátením späť do siete.

RAM 1500 REV
2025 RAM 1500 REV Tungsten | Zdroj: stellantis.com

Vďaka cieľu automobilky uľahčiť životy zákazníkom, môže vozidlo posielať energiu do domu počas búrky či dodávať elektrinu na pracovisku počas výpadku. Okrem toho vozidlo ponúka v zadnej časti napájanie s výkonom 7,2 kW, zatiaľ čo palubný napájací panel v prednej časti poskytuje 3,6 kW.

Z 0 na 100 km/h iba za 4,4 sekundy

Čo sa týka ďalších dostupných informácií, zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá iba 4,4 sekundy, elektromobil disponuje výkonom 654 koní a krútiacim momentom až  840 Nm. Vo vode zvládne brodiacu hĺbku až do 60 cm, príves utiahne nový RAM s maximálnou hmotnosťou 6,3 tony a jeho maximálna nosnosť atakuje hranicu 1,2 tony. S týmito parametrami tak ide o najúspornejší, najrýchlejší a najvýkonnejší 4×4 pick-up zo sériovej výroby.

RAM 1500 REV interiér
2025 RAM 1500 REV Tungsten – interiér | Zdroj: stellantis.com

Plne elektrický RAM je k dispozícii v piatich verziách. Tradesman, Big Horn/Lone Star, Laramie, Limited a predstavená bola aj úplne nová výbava Tungsten.

Ram 1500 REV je súčasťou realizovania významného cieľa automobilky Ram, súvisiaceho so strategickým plánom Dare Forward 2030 Stellantis. Ten má byť lídrom v poskytovaní inovatívnych, čistých, bezpečných a cenovo dostupných riešení mobility. V rámci Dare Forward 2030 investuje Stellantis do roku 2025 viac ako 30 miliárd EUR do elektrifikácie a softvéru na dodávku batériových elektrických vozidiel, ktoré spĺňajú tie najrôznejšie požiadavky zákazníkov.

Náš tip
Volkswagen ID.7 je už za dverami. Čo prinesie?

8. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+