MojElektromobil

Slovenský výrobca elektrických nakladačov KOVACO sľubuje vyše 8 hodín pracovnej výdrže. Má vymeniteľné batérie a dá sa ovládať aj na diaľku. Spoznajte Elise 900.

KOVACO Elise 900 je slovenský, šmykom riadený elektrický nakladač. Nie je úplne tichý, no bežný rachot motorov u neho nepočuť. Bežnú hlučnosť nakladačov znižuje zo 110 dB na 80 decibelov. Vypočujte si ho vo videu:

Pohonná jednotka a ďalšie parametre

O pohon sa starajú 3 elektromotory. Dva zabezpečujú pohyb vozidla a tretí ovláda hydrauliku. V každom kolese sa nachádza prevodovka, ktorá zabraňuje vysokým rýchlostiam a zameriava sa na presnosť. Elise 900 sa vie pohybovať v rýchlostnom rozmedzí 0,4-12 km/h. Jeho svetlá výška je 262 mm.

Hydraulické ramená dosiahnu výrazne vyššie ako klasická konkurencia, až 3,64 m. Konkurenciu prekonáva aj ďalšou vychytávkou – automatické vyrovnávanie lyžice do vodorovnej polohy. Dokáže jazdiť v stúpaní až do 35° a zvládne 1,4 tony nákladu. Max. bočný náklon je 47°.

Spoločnosť pôvodne vyrábala len nadstavce pre tento nakldač pre rôzne využitia. To ponúkla aj pre vlastný nakladač. Celkovo ide o vyše 40 rôznych predných nadstavcov – pluhy, lyžice, čističe alebo kosačky.

Diaľkové ovládanie a batérie

Bezkonkurenčnou vychytávkou Elise 900 je vlastná mobilná appka a rádiové spojenie, cez ktoré je možné bager ovládať na diaľku. Pracuje vo frekvencii 433 MHz.

Snáď jedinou výraznou nevýhodou tohto pracanta je to, že doň nemôžete len tak naliať naftu a pracovať ďalej. Je potrebné mať poruke druhú nabitú batériu a po vybití tej prvej ju vymeniť.

Kapacita batérie je buď 39 kWh (8+ hod. práce) alebo 29 kWh (6 hodín práce).

Elise 900 vznikol vďaka myšlienke vyrobiť tichší a ekologickejší nakladač. V čase uvedenia na trh bol jediný na svete a je ním dodnes.

Páči sa vám? Pozrite si ďalšie videá:

25. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+