MojElektromobil

Spoločnosť Caterpillar v spolupráci s Pon Equipment predstavila plne elektrický 26-tonový bager s obrovskou batériou s kapacitou 300 kWh a váhou 3,4 tony. Prototyp vyrobili spoločne v Nórsku pre stavebnú spoločnosť Veidekke, ktorá chce využívať 8 takýchto bagrov.

Veidekke si od tohto stroja sľubuje zníženie znečistenia ovzdušia a hluku na staveniskách. Podľa spoločnosti je toto prvý 26 tonový bager s elektrickým pohonom.

300 kWh batéria je navrhnutá tak, aby vydržala veľké množstvo drsných pohybov a výsledkom je modul o hmotnosti 3,4 tony. Batéria by mala vydržať 5-7 hodín bežného používania, čo je vhodné pre nočné zmeny.

Bager poháňa elektromotor s výkonom 122 kW a je takmer úplne tichý. Je počuť len hydraulické čerpadlá. Øivind Larsen, riaditeľ spoločnosti Veidekke, tvrdí, že jediný takýto stroj ušetrí 52 ton emisií CO2.

„Je pre nás je dôležité používať nové technológie, ktoré pomáhajú znižovať emisie a v neposlednom rade aj zlepšiť prácu tých, ktorí tieto stroje používajú,“

2 500 bagrov = 60 000 automobilov

Larsen hovorí, že keby nórske stavebné firmy nahradili všetkých približne 2 500 bagrov v krajine, bol by to ekvivalent odstránenia 60 000 automobilov z ciest. Nedávno stavebná divízia firmy Volvo oznámila, že elektrifikuje všetky svoje menšie stroje a takisto rôzne spoločnosti čoraz viac elektrifikujú svoje stavebné a banské stroje.

Caterpillar sa očividne zaujíma o elektrifikáciu svojich strojov. Minulý rok investoval do spoločnosti Fisker – pričom spomenula záujem o technológiu pevných batérií.

14. februára 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+