MojElektromobil

Elektrické autobusy v dohľadnej dobe nerozšíria flotilu mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Ako informuje portál Teraz.sk, Dopravný podnik Bratislava musel pristúpiť k zrušeniu verejného obstarávania. Vyhlásené bolo ešte počas augusta 2021 ako súčasť plánov pre modernizáciu vozového parku. Zakúpené mali byť nové autobusy prakticky s každým druhom bežného pohonu – naftové, GNC, vodíkové, ako aj plne elektrické s batériou.

Nakoniec museli byť pôvodné plány revidované. Z plánov bolo ešte začiatkom roka 2022 vyradené verejné obstarávanie na nákup CNG autobusov. Teraz, v polovici decembra 2022, dochádza aj k zrušeniu obstarávania na batériové elektrobusy v odhadovanej hodnote 22 miliónov € bez DPH.

Dôvodom sú v tomto prípade chýbajúce finančné prostriedky, ktoré sa nepodarilo zabezpečiť prostredníctvom eurofondov. V dokumente, ktorý informuje o zrušení zákazky „Nákup elektrobusov s dĺžkou do 12,2m“ sa ako ďalší dôvod spomína aj “zmena potrieb na strane obstarávateľa”.

Dopravný podnik Bratislava pri vyhlásení verejného obstarávania počítal s tým, že do svojho vozového parku zabezpečí 40 nízkopodlažných elektrických autobusov s dĺžkou 11,5 až 12,2 metra. Aktuálne to vyzerá tak, že elektrické autobusy do Bratislavy tak skoro nepribudnú. Naďalej ale platí, že projekt vodíkových autobusov bude realizovaný, pričom prvé z nich začnú v Bratislave jazdiť už na jeseň 2023.

15. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+