MojElektromobil

Poznáme hneď niekoľko veľkostných prevedení vozidiel, a to od dodávok až po malé mestské vozidlá. Posledné spomenuté naberajú na dôležitosti práve v dnešnej dobe, kedy sa snažia mestá a samosprávy zabrániť presunu jednotlivcov pomocou vozidiel v mestách. Riešením môžu byť aj malé mestské elektromobily, napríklad od Mini či Smart. Na pohľad zaujímavý elektromobil teraz prináša aj japonská KG Motors, informuje Electrek.

Spoločnosť sa inšpirovala Severo-Americkými start-upmi, ktoré sa zaoberajú výrobou podobných modelov najmä pre svoj trh. Poďme sa však konkrétnejšie pozrieť na to, čo toto ich nové vozidlo prinesie. Na jeho kompaktné rozmery dokáže ísť prekvapivo rýchlo. Po meste zvládne vytiahnuť až 60 km/h, čiže brzdiť ostatné vozidlá určite nebude.

Vozidlo nie je o veľa väčšie ako trojkolka | Zdroj: Electrek

Motor dostal výkon 5 000 W, a teda smiešnych 7 koní. To neznie vôbec dobre, no pre tak malé a ľahké vozidlo to podľa spoločnosti stačí. Ťažká je už tradične batéria, ktorá vydrží na jedno plné nabitie prejsť až 100 kilometrov. Jej nabitie potom potrvá cca 5 hodín z domácej zásuvky, kde je ideálne nabíjať práve v noci.

Koľko však stojí takéto “mini-vozítko”?

Tento model prináša viacero kompromisov. Aj keď napríklad má klimatizáciu, okná sa otvárajú manuálne ale aj mnoho iného. Určite nenahradí plnohodnotné vozidlo, no bez problémov si nájde svoj cieľový segment zákazníkov. Je však otázne, ako to bude s legálnymi opatreniami. V Japonsku napríklad majú takéto vozidlá zelenú, pretože šetria životné prostredie a nezaberajú toľko miesta.

ev
Tím konštruktérov | Zdroj: Electrek

Naopak v USA sa takéto elektromobily prísne regulujú, čo môže sťažiť vstup na takýto trh aj spoločnosti KG Motors. Mnoho kompromisov sa odzrkadlilo aj na cene. Tá sa možno prekvapivo nachádza na úrovni 1 milióna yenov(6 000 €). Časť schopnosti KG Motors udržať nízke náklady pochádza z efektívneho výrobného dizajnu vrátane symetrických komponentov, ktoré znižujú počet foriem a nástrojov.

Spoločnosť plánuje v budúcom roku vykonať rozsiahle testovacie jazdy na zdokonalenie dizajnu, po ktorých bude výroba spustená už v roku 2025.

Náš tip
Lucid Gravity: Najefektívnejšie elektrické SUV na trhu?
21. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+