MojElektromobil

Spoločnosť MINI patriaca pod BMW Group práve v Mníchove predstavila svoje najnovšie elektrické modely. Okrem plne elektrického MINI Countryman sme sa dočkali aj zákazníkmi obľúbeného MINI Cooper. Pozrime sa spoločne na to, čo od novinky môžeme očakávať.

Nový MINI Cooper hladko spája ikonický dizajn so špičkovou technológiou elektrického pohonu, čím prináša zábavu v meste. Toto vozidlo vyniká vo svojom segmente tým, že nadväzuje na svoje dedičstvo a zároveň neustále stanovuje nové technologické štandardy počas svojej 60-ročnej histórie.

Dizajn piatej generácie MINI Cooper je dôkazom “charizmatickej jednoduchosti“. Zachováva si klasické proporcie MINI s krátkymi prevismi, krátkou kapotou a kontrastným dlhým rázvorom s veľkými kolesami, čo všetko prispieva k jeho výraznému mestskému charakteru. Medzi pozoruhodné dizajnové prvky patria zarovnané kľučky dverí, absencia lemov blatníkov a klasických bočných klapiek, ktoré zdôrazňujú nadčasovosť vozidla.

Ikonický vzhľad ostáva, no dostal pár vylepšení

Predná časť MINI Cooper si zachovala svoje ikonické kruhové svetlomety, no teraz má osemuholníkovú prednú masku s prvkami Vibrant Silver, ktoré umocňujú jeho expresívny vzhľad. LED svetlomety prinášajú jedinečné charakteristické režimy a poskytujú interaktívnu animáciu privítania a rozlúčenia.

MINI Cooper EV | Zdroj: Filip Spevár
MINI Cooper EV | Zdroj: Filip Spevár

Vnútri dizajn odráža minimalistický prístup klasického Mini s kruhovým prístrojovým panelom v strede a prepínacou lištou pod ním. Výsledkom tohto dizajnu je priestranná a prehľadná palubná doska. Textilné povrchy na palubnej doske prispievajú k teplej a príjemnej atmosfére. Displej OLED s vysokým rozlíšením, známy ako MINI Interaction Unit, slúži ako prístrojový panel aj ako používateľské rozhranie pre funkcie vozidla.

Predstavenie inteligentného osobného asistenta MINI znamená významný pokrok. Aktivuje sa vyslovením „Hej MINI“ alebo stlačením tlačidla a umožňuje intuitívnu interakciu ovládanú hlasom. Tento asistent sa neustále učí z opakujúcich sa trás, čím zvyšuje pohodlie pri každodennom používaní.

Operačný systém MINI 9 poháňa centrálny displej a ponúka užívateľsky prívetivé rozhranie s ponukou Štart pre prispôsobený obsah a pásom na náradie pre rýchly prístup k obľúbeným funkciám.

Elektrifikované hnacie ústrojenstvo nového MINI Cooper ponúka rovnováhu mobility bez emisií a vzrušujúceho výkonu. K dispozícii sú dva varianty: MINI Cooper E a MINI Cooper SE. MINI Cooper E je vybavený elektromotorom s výkonom 135 kW (184 koní) a krútiacim momentom 290 Nm, ktorý zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy. Dojazd je až 305 kilometrov, a to vďaka 40,7 kWh batérie.

Výkonnejšia verzia s lepším dojazdom dostala označenie SE

MINI Cooper SE sa môže pochváliť motorom s výkonom 160 kW (218 koní) a krútiacim momentom 330 Nm,. Zrýchli na 100 km/h len za 6,7 ​​sekundy a ponúka výrazne vyšší dojazd až 402 kilometrov. Batéria tak má kapacitu 54,2 kWh.

Nabíjanie MINI Cooper je pohodlný proces, ktorý podporuje nabíjanie striedavým prúdom s výkonom 11 kW a rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom až do 95 kW (pri verzii Cooper SE). Rýchlonabíjacie stanice dokážu nabiť batériu z 10 % na 80 % za menej ako 30 minút. Aplikácia MINI poskytuje transparentnosť v procese nabíjania, ponúka podrobnosti o stave batérie, histórii nabíjania a možnosť pripraviť interiér vozidla na pohodlný štart.

Nový MINI Cooper stelesňuje spojenie tradície a inovácie, zachováva si svoj ikonický dizajn a zároveň prináša elektrickú budúcnosť mobility. So svojou charizmatickou jednoduchosťou dizajnu, pohlcujúcim interiérom, inteligentným osobným asistentom, pokročilým operačným systémom, zaujímavým elektrifikovaným pohonom a efektívnym nabíjaním batérie ponúka MINI Cooper presvedčivú voľbu pre jazdu v meste.

Náš tip
Tesla Model 3 Highland oficiálne: Mierna zmena dizajnu, lepší dojazd a vynovený interiér
1. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+