MojElektromobil

To, že Dubaj zasiahli mohutné záplavy, asi neuniklo nikomu. Mesto ležiace v púšti, kde prší minimálne, zaznamenalo najsilnejšie dažďové zrážky za posledných 75 rokov. Keďže takéto množstvo zrážok nie je bežné, Dubaj nie je vybavený kanalizáciou, ktorá by si s týmto objemom vody dokázala poradiť. Výsledkom teda boli ulice plné vody, plávajúce ťavy, letisková dráha kompletne pod vodou či plávajúce autá.

“Odvážni” šoféri sa nevzdali

Niektorí majitelia elektrických vozidiel sa aj napriek situácii nevzdali a odhodlali sa vodu prekonať. Toto rozhodnutie môže mať však pre auto katastrofálne následky. Už v minulosti sme mali možnosť vidieť “odvážnych” šoférov, ktorí stroskotali niekde uprostred v snahe prebrodiť sa hlbšou vodou. Tá sa dostala do vozidla, čím spôsobila jeho nefunkčnosť. Spaľovacie vozidlá potrebujú pre svoj správny chod vzduch, ktorý nasávajú dovnútra. A keďže namiesto vzduchu nasali vodu, je úplne jasné, že prestali fungovať.

taycan zaplava dubaj
Zdroj: porsche_taycan / Instagram

Elektromobily však vzduch pre svoj chod nefungujú. Batéria je kompletne zapečatená. Z tohto dôvodu je teoreticky možné, že elektrické vozidlo sa cez hlbšiu vodu dostane. Samozrejme za predpokladu, že voda sa nedostane do kritických konektorov a kabeláže. Z tohto dôvodu dokážu elektromobily zvládnuť oveľa hlbšiu vodu.

Mohlo by vás zaujímať:

A presne toto sa stalo aj v Dubaji. Svet obleteli videá elektromobilov brodiacich sa zaplavenými dubajskými ulicami, ktoré to zvládli absolútne bez problémov a nezostali stáť vo vode. Jednoducho sa im podarilo prejsť, a to úplne bez problémov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Porsche Taycan (@porsche_taycan)

Na videu vyššie môžete dokonca vidieť Porsche Taycan, ktorý bol vode tak hlboko, že siahala až po jeho čelné sklo. Prebrodiť sa však dokázal a plynulo pookračoval ďalej.

Ďalšie zaujímavé video bolo natočené priamo z interiéru Tesly. Opäť išlo o dubajskú zaplavenú ulicu, v tomto prípade bolo vozidlo ponorené ešte hlbšie. Voda siahala prakticky až po vrch čelného skla. Aj tento elektromobil to zvládol a voda ho nezastavila. Podobných videí môžete na internete teraz vidieť oveľa viac, stačí trochu pohľadať.

@bebesib

Still wouldn’t want to live anywhere else❤️ #rain #dxb #dubai #uae #fyp

♬ Suspense, horror, piano and music box – takaya

Na záver len dodáme, že elektromobily si síce vo vode vedú oveľa lepšie ako spaľovacie vozidlá, no skúšať to určite neodporúčame. Na týchto videách mali autá šťastie. Nikdy neviete, kedy sa voda dostane do kritických súčiastok vozidla a spôsobí jeho trvalé poškodenie.

Náš tip
Elektrifikácia dopravy prichádza aj do Afriky. Keňa má veľké plány
22. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+