MojElektromobil

Včera sme sa dozvedeli o tom, že prvé dotácie na elektromobily už boli vyplatené desiatke úspešných uchádzačov, no a dnes Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo niekoľko kľúčových informácií vo forme usmernení. Ako bolo naznačené, časť sa týka uzatvorených zmlúv na havaríjne poistenie. Nezabudlo sa však ani na povinné nálepky, ktoré majú šíriť povedomie o podpore ekologickej jazdy. Na svoje vozidlá ich musí umiestniť každý, kto využije štátnu pomoc vo forme predmetných dotácií.

Dočasné usmernenie v súvislosti s havarijným poistením

Rezort Ministerstva hospodárstva SR aktuálne upozorňuje na problémy, ktoré boli identifikované v rámci procesu overovania žiadostí o pridelenie štátnych dotácií na kúpu elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel. Situácia sa konkrétne týka havaríjneho poistenia.

V súvislosti s problémami súvisiacimi s úradným overovaním uzatvorených zmlúv o havarijnom poistení a spôsobe predloženia dokumentov pre splnenie tejto zmluvnej podmienky voči poskytovateľovi dotácie, Vám dávame do pozornosti nasledovné dočasné usmernenie:

V prípade ak príjemca dotácie uzatvoril havarijné poistenie elektronicky a reálne nedisponuje tlačenou formou zmluvy parafovanou obidvomi zmluvnými stranami, príjemca je povinný predložiť návrh zmluvy o havarijnom poistení vozidla vydaný spoločnosťou spolu s dokladom (napr. výpis z internet bankingu) preukazujúcim uhradenie platby za havarijné poistenie vozidla.

Dodatočné usmernenie pri preukazovaní uzatvoreného havaríjneho poistenia – usmernenie z 21.5.2020 nájdete v plnom znení tu.

Ako je to s nálepkami “Jazdím ekologicky”?

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo aj “usmernenie pre zachovanie publicity programu”. Stručne povedané, ide o popis ako je potrebné postupovať pri umiestňovaní nálepky “Jazdím ekologicky s podporou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky”.

Jednou z podmienok dotačného programu totiž bolo informovanie verejnosti o tom, že projekt bol realizovaný na základe dotácie zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Za túto úlohu zodpovedá priamo príjemca finančnej dotácie.

Príjemca pomoci je povinný v rámci zaistenia publicity projektu označiť po celú dobu udržateľnosti projektu každé podporené vozidlo formou nálepky, ktorá mu bude doručená spolu so Zmluvou.

Príjemca automaticky obdrží 2 ks nálepiek (rozmer nálepky 250 x 70 mm). Ide o čierny a biely variant nálepky na transparentnom podklade – zvoliť si môže ten variant nálepky, ktorý mu viac vyhovuje vo vzťahu k lakovaniu karosérie jeho vozidla. Nálepka musí byť viditeľná a nesmie splývať s lakovaním a podkladom tej časti vozidla na ktorom je nalepená.

Kam umiestniť nálepku “Jazdím ekologicky”?

Aby sa v čo najmenšej možnej miere zasahovalo do komfortu vlastníka vozidla, nie je striktne definované miesto umiestnenia nálepky. Nálepka však musí byť umiestnená na vonkajšom dobre viditeľnom mieste vozidla po celú dobu udržateľnosti projektu.

Zverejnené boli odporúčania, respektíve ukážky miest pre možné umiestnenie nálepok tak, aby spĺňali požadovaný účel, no zároveň príliš neprekážali.

Dôkaz o umiestnení nálepky pošlite mailom

Na preukázanie splnenia podmienky zachovania publicity projektu, príjemca zašle poskytovateľovi (MH SR) fotodokumentáciu nového vozidla s dôrazom na toto označenie, elektronickou formou na adresu: emobility[@]mhsr.sk. Inak povedané, po tom, čo nálepku na svoj nový elektromobil či plug-in hybrid umiestníte, musíte to vyfotiť a poslať mailom.

Zelené značky pre elektromobily a plug-in hybridy

Od 1.12.2019 je v hre možnosť požiadať o vydanie farebne odlíšených tabuliek s evidenčným číslom pre batériové elektrické a plug-in hybridné elektrické vozidlá. Ide o takzvané “zelené značky”. Odlíšiteľné označenie takýchto vozidiel bude slúžiť ako rozlišovací prvok pre ďalšie podporné opatrenia, ktoré sú podrobne rozpísané v Akčnom pláne rozvoja elektromobility v Slovenskej republike.

Označenie elektrických vozidiel zelenou EVČ je dobrovoľné. Toto opatrenie je nákladovo šetrným a zároveň účinným spôsobom, ako vytvoriť trvalú propagáciu elektrických vozidiel. Zároveň prináša synergiu s marketingom elektrických áut, pretože istý podiel kupujúcich je motivovaný snahou odlíšiť sa.

Ako postupovať pri vybavovaní zelených ŠPZ?

Ak teda máte záujem o zelené značky, tak všetky potrebné informácie nájdete priamo na oficiálnom webe Ministerstva vnútra SR, a to v sekcii “Elektro TEČ na elektromobily a plug-in hybridy”. Nájdete tu podmienky pre ich vydanie, informácie o tom, kedy môžete o vydanie požiadať, ako aj detaily o správnom poplatku.

5. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+