MojElektromobil
Slavo Dzuričko 27. septembra 2017

Daimler, materská spoločnosť automobilky Mercedes-Benz, plánuje investíciu vo výške 1 miliardy dolárov na výrobu elektrických automobilov a batérií v USA. Rovnako ako pri obdobných investíciách, aj v tomto prípade to mnoho médií komentovalo ako „útok na Teslu“.

Nemecká automobilka Mercedes-Benz sa chystá spomínanú miliardu dolárov preinvestovať v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Peniaze sa majú použiť na revitalizáciu súčasnej továrne Toscaloosa v Alabame a na vybudovanie priľahlej továrne na výrobu batériových článkov. Tie by mohli byť exportované aj pre ďalšie elektromobily.

mercedes eq

Elon Musk to vidí po svojom

Spomínaná investícia je akýmsi záväzkom voči výrobe elektromobilov na americkom trhu. Tento fakt nenechal chladným ani CEO spoločnosti Tesla Elona Muska. Prostredníctvom sociálnej siete Twitter sa vyjadril, že v prípade danej investície by si želal na konci tejto sumy o jednu nulu naviac. Podľa neho nejde až o tak veľkú investíciu, vzhľadom k veľkosti spoločnosti Daimler.

Spoločnosť Daimler investovala doteraz najviac v rámci elektromobility práve do spoločnosti Tesla, a to 50 miliónov dolárov v roku 2009. O tejto investícii sa zas Elon Musk vyjadril, že pravdepodobne ušetrila vtedajší startup od bankrotu. Ďalší vzťah medzi oboma spoločnosťami dokumentuje dohoda o výrobe pohonnej jednotky pre elektrickú verziu Mercedesu triedy B, ktorú má na starosti Tesla.

Do 5 rokov 10 nových elektromobilov

Prišiel však rok 2015 a spoločnosť Daimler predal všetky svoje akcie spoločnosti Tesla. Nemecká spoločnosť začala potom pracovať na svojich vlastných projektov a víziách v oblasti elektromobility. Prvým výsledkom tejto práce je elektromobil Mercedes-Benz EQC, ktorý by mal prísť na trh ako plnohodnotne elektrické SUV už v roku 2018. Po ňom bude nasledovať nedávno predstavený hatchback EQA.

mercedes-benz eqa

Týmto však spoločnosť nekončí. Netreba zabúdať na fakt, že Daimler vynaloží do roku 2022 až 10 miliárd eur na viac ako 10 nových elektromobilov, výrobu batérií a infraštruktúru. „Tu“ sa tak nachádza spomínaná nula, ktorá chýbala Elonovi Muskovi. Spoločnosť Daimler takisto vybudovala svoju vlastnú „Gigafactory“ na výrobu batérií v Nemecku a taktiež investovala ďalších 735 miliónov dolárov do produkcie batérií v Číne.

Zdroj: electrek.co

27. septembra 2017
Fotománia

+