MojElektromobil

Na jar 2023 bol na slovenský trh uvedený model Cupra Born, ktorý je zatiaľ jediným elektromobilom v ponuke španielskej automobilky. Hoci bol predstavený už v roku 2021, s jeho príchodom na náš trh sa výrobca veľmi neponáhľal.

Keďže model Born zdieľa platformu, skelet, aj pohonné ústrojenstvo s Volkswagenom ID.3, doposiaľ ho odlišovali najmä dizajnové prvky charakteristické pre španielsku značku, ktorá v porovnaní s materským Volkswagenom hrá viac na emócie. Obe vozidlá sme minulý rok postavili vedľa seba a podrobili porovnávaciemu testu.

Cupra Born VZ výkon

Teraz však výrobca hádže rukavicu do ringu a predstavuje novú, výkonnejšiu verziu Cupra Born VZ. Písmená VZ sú odvodené od slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly. O pohon modelu Cupra Born VZ sa stará nový elektromotor, ktorý na kolesá zadnej nápravy prenáša výkon až 240 kW (326 k) a krútiaci moment 545 Nm, čo predstavuje nárast o 40 % (výkon), resp. 75 % (krútiaci moment) oproti doposiaľ najvýkonnejšej verzii e-Boost. Upravený bol aj podvozok, čím sa dosiahlo dodatočné zníženie aerodynamického odporu.

Cupra Born VZ
Cupra Born VZ | Zdroj: Cupra

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa v prípade novej verzie Cupra Born VZ znížilo na hodnotu 5,7 sekundy, čo predstavuje zlepšenie o jednu sekundu oproti doterajšiemu vrcholu ponuky. Rovnako sa zvýšila aj maximálna rýchlosť až na úroveň 200 km/h.

Zlepšil sa aj dojazd na hodnotu cca. 570 km v kombinovanom cykle WLTP vďaka vylepšenému akumulátoru, ktorý má po novom o 2 kWh vyššiu využiteľnú kapacitu (79 kWh). Rýchlosť DC nabíjania dosahuje maximálny výkon 170 kW. Výrobcom udávané nabíjanie batérie z 10 na 80 % je 30 minút.

Cupra Born VZ
Cupra Born VZ | Zdroj: Cupra

Ku predajným číslam sa vyjadril samotný generálny riaditeľ automobilky:

„Model CUPRA Born ako naše prvé 100 % elektrické vozidlo pri svojom debute v roku 2021 predstavoval míľnik pre našu značku. A etabloval sa vynikajúco keď sme v minulom roku z neho predali 45 300 kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %,“

„Verziou CUPRA Born VZ teraz prinášame do tohto modelového radu ešte väčší výkon, opäť dokazujúc, že elektrifikácia a vysoká výkonnosť sa perfektne hodia k sebe“.

Wayne Griffiths, CEO značky Cupra

Vozidlo dostalo športovejší interiér s novými škrupinovými športovými sedadlami, vodičov bezpochyby potešia aj podvolantové pádla na reguláciu úrovne rekuperácie a nová generácia infotainmentu s uhlopriečkou 12,9 palca.

interier cupra born vz
Interiér Cupra Born VZ | Zdroj: Cupra

Mohlo by vás zaujímať:

Cupra Born VZ cena a dostupnosť

Spustenie predaja sa očakáva v treťom kvartáli 2024. Cena vozidla zatiaľ nebola stanovená.

Ešte pred tým však pre vás chystáme predstavenie podobne výkonnej verzie sesterského Volkswagenu ID.3, ktorý sme mali možnosť exkluzívne vidieť na novinárskej prezentácii. Podrobný článok obsahujúci informácie a fotografie novej verzie VW ID.3 tak môžete očakávať presne o tri týždne.

Náš tip
Premiéra prvého elektrického kombi od VW – Volkswagen ID.7 Tourer

21. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+