MojElektromobil

Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) zverejnil hodnotenie a záznam z testovania najnovšieho SUV od automobilky Tesla. Elektromobily od americkej automobilky sú známe dobrými výsledkami v ostrých bezpečnostných skúškach. Tesla Model Y tak ide príkladom a crash test absolvovala s prehľadom.

Vozidlá Tesly skutočne patria medzi najbezpečnejšie. Či už hodnotenie robí európsky Euro NCAP alebo americké NHTSA, vždy si odnášajú plné bodové skóre. Navyše, v niektorých prípadoch sa im darí vytvárať nové rekordy v bezpečnosti. Príkladom je Tesla Model 3, ktorý ešte v roku 2018 získal od NHTSA päť hviezdičiek v každej kategórii. Od inštitútu IIHS zase dostala hodnotenie najvyššej bezpečnosti.

Že sú elektromobily Tesla bezpečné teda vieme. Všetkých by teda skôr prekvapilo, keby Tesla Model Y nešla v stopách svojich predchodcov. NHTSA potvrdzuje trend najvyššej bezpečnosti s plným skóre piatich hviezd vo všetkých kategóriách. Crash test Tesla Model Y prebiehal štandardne, a teda auto poslali proti stene, otestovali bočný náraz do stĺpu či stabilitu pri bočnom šmyku do piesku. Z testu je dostupné krátke video, kde je možné vidieť naozaj pevnú karosériu a stabilitu auta.

Pri bočnom náraze do stĺpu sa karoséria takmer vôbec nedeformuje smerom do kabíny. Posádka je teda maximálne chránená. Podobnú výnimočnú pevnosť pri crash teste predviedol aj Volkswagen ID.3. Pohyby karosérie sú tak nízke, že množstvo nárazov zvláda bez rozbitého čelného skla.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

15. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+